Logo Rypin 2019

MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Logo Kaufmann Rypin 2019

Kaufmann Rypin mecenas XV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

Logo MKiDN 2019

 

 Logo NPRC

W 2020 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 10 500,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zakup usług dostarczenia publikacji drogą elektroniczną w kwocie 1 450,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logo Instytut Książki Kraszewski 2019

 MPBP w Rypinie otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

 

Co nowego w naszej bibliotece

środa, 11 czerwiec 2014

"Z ortografią za pan brat" - konkurs - relacja

 

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie zorganizowała konkurs ortograficzny. Przygotowane przez pracownika MPBP dyktando napisali uczniowie klas szóstych SP nr 1 oraz SP nr 3 w Rypinie.

 

Była to druga edycja konkursu, który po raz pierwszy odbył się w 2009 r. Zaprosiliśmy czternaścioro uczniów, którzy zmierzyli się z wieloma, nastręczającymi trudności słowami, wyrażeniami. Tegoroczne dyktando  w swej treści odnosiło się do urzędników miejskich, ich pracy, było ułożone w żartobliwym i lekkim tonie. Z racji treści, gościem honorowym był burmistrz Rypina, Paweł Grzybowski, który przeczytał a następnie podyktował uczniom tekst. Stopień trudności dyktanda był duży, jednak uczniowie poradzili sobie znakomicie, poziom piszących był wyrównany. Prace oceniło jury, w składzie Iwona Wojdyło, Natalia Baran i Magdalena Szczepańska, które po zapoznaniu się z przygotowanymi zadaniami konkursowymi i kryteriami oceny wyłoniło Arcymistrza Ortografii, Mistrza Ortografii i Wicemistrza Ortografii. Zwyciężyły osoby, które popełniły najmniejszą liczbę błędów. Na podium stanęli:

- Zuzanna Grubalska – Arcymistrz Ortografii (I miejsce, uczennica SP nr 1),

- Julia Brokos – Mistrz Ortografii (II miejsce, uczennica SP nr 1),

- Patrycja Kolczyńska – Wicemistrz Ortografii (III miejsce, uczennica SP nr 1).

Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy, gadżety oraz słowniki ortograficzne ufundowane przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Rypinie. Każdy uczestnik dyktanda został obdarowany przez burmistrza, p. Pawła Grzybowskiego, upominkiem.  Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za aktywny udział w przedsięwzięciu. Już teraz nasze myśli są skupione wokół kolejnej, trzeciej, edycji. Chcemy przygotować jak najatrakcyjniejsze „niespodzianki” związane z polszczyzną, aby potyczki z ortografią zawsze były udane.

 

(Natalia Baran)