Kaufmann Rypin mecenas XV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

W 2020 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 10 500,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zakup usług dostarczenia publikacji drogą elektroniczną w kwocie 1 450,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

czwartek, 15 maj 2014

Warsztaty papierniczo - piśmiennicze w Bibliotece - relacja

14 maja w Oddziale dziecięcym przy ul. Młyńskiej 12 odbyły się warsztaty papierniczo-piśmiennicze dla dzieci.

Papier - cudowny wynalazek, który (mimo galopującego postępu technicznego) ciągle jest cenny. Wynaleziony w Chinach - do Europy dotarł dopiero w XII wieku n.e. Pierwszą fabrykę papieru otwarto we Włoszech w 1276 roku. Pierwsza papiernia w Polsce powstała we Wrocławiu w 1493 roku.

W Przedszkolu Publicznym Nr 1, 2 i 3 oraz uczniowie I klasy Szkoły Podstawowej Nr 3 w Rypinie, już też potrafią „produkować” papier.

Na zaproszenie dyrektora Marka Taczyńskiego do Rypina przyjechali pracownicy z Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie., aby przeprowadzić warsztaty.

W trakcie zajęć, które były wspaniałą zabawą dzieci poznały historię powstawania materiałów piśmienniczych, papirusu oraz pergaminu. Dowiedziały się w jaki sposób dawniej produkowano farby. Dzieci również miały okazję spróbowania swoich sił w pisaniu tekstu atramentem przy użyciu gęsich piór. Dzięki czemu uświadomiły sobie jak niezwykle pracochłonnym zajęciem było wykonanie książki w dawnych czasach. W czasie zajęć uczestnicy warsztatów sami musieli stworzyć papier, czerpiąc go z kadzi papierniczej za pomocą sita.

Dzieci tego dnia dumnie opuszczały bibliotekę zabierając na pamiątkę do domu własnoręcznie wyczerpany papier oraz samodzielnie, gęsim piórem narysowany szlaczek lub napisane swoje imię.

(Elżbieta Kowalczyk)