Logo Rypin 2019

MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Logo Kaufmann Rypin 2019

Kaufmann Rypin mecenas XV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

Logo MKiDN 2019

 

 Logo NPRC

W 2020 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 10 500,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zakup usług dostarczenia publikacji drogą elektroniczną w kwocie 1 450,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logo Instytut Książki Kraszewski 2019

 MPBP w Rypinie otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

 

Co nowego w naszej bibliotece

wtorek, 03 czerwiec 2014

Rajd Rowerowy "Odjazdowy Bibliotekarz" - relacja

 

Miejsko- Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie po raz pierwszy zorganizowała Rajd Rowerowy, który się odbył 31 maja 2014 r., w ramach akcji Odjazdowy Bibliotekarz.

Ta przesympatyczna inicjatywa jest skierowana do miłośników książek, rowerów, osób dla których spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu jest miłą formą relaksu. Odjazdowy Bibliotekarz to szereg atrakcji dla „małych” i „dużych”, ale główne założenie jest takie, żeby przyjemnie i aktywnie spędzić czas z literaturą, niekoniecznie w murach biblioteki. Pierwszy Odjazdowy Bibliotekarz miał miejsce w 2010 roku w Łodzi, pomysłodawczynią jest łódzka bibliotekarka Paulina Milewska. Do akcji każdego roku przyłączają się nowe osoby, dzięki czemu z roku na rok Odjazdowy Bibliotekarz zwiększa swój zasięg. Pomysłów do zrealizowania w obrębie akcji jest mnóstwo. Nasza oferta była bogata i zróżnicowana. Pierwszy etap obejmował przejazd przez centrum miasta. Startowaliśmy spod Filii nr 2 przy ul. Młyńskiej 12, metą była Gminna Biblioteka w Kowalkach. Na miejscu bardzo miło i gościnnie przyjęły peleton dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalkach Pani Beata Nejno oraz bibliotekarz Gminnej Biblioteki Pani Dorota Grudzińska. Uczestnicy rajdu po słodkim i orzeźwiającym poczęstunku przystąpili do gier, zabaw i konkursów. Pomysłowość, kreatywność organizatorów przeszła najśmielsze oczekiwania. W programie znalazły się m. in. biblioteczne konkursy, literackie quizy, zabawy sportowe, a towarzyszyły temu miłe niespodzianki-nagrody. Jedną z ciekawszych atrakcji był bookcrossing (bezpłatna wymiana książek), idealnie przystająca do biblioteki idea popularyzowania czytelnictwa. Na miejscu ustawiono regał pełen książek o najróżniejszej tematyce, a każdy zainteresowany danym tytułem mógł go sobie wziąć z półki do domu. Dodatkowymi atrakcjami umilającymi czas w Kowalkach były wspólne grillowanie, przejażdżki  bryczką oraz czytana przez działający przy bibliotece Klub Literacki poezja dla dzieci. W czasie trwania zabawy dla uczestników     I Rypińskiego Rajdu Rowerowego był przygotowany i dostępny plakat, na którym można było umieszczać wpisy oddające wrażenia z rajdu.

Oprócz czytelników, użytkowników, przyjaciół Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie udział w Rajdzie wzięli członkowie Kółka Bibliotecznego działającego przy SP nr 3 oraz 13 Rypińska Drużyna Harcerzy "Parati Semper". Aktywnym uczestnikiem rajdu był również Burmistrz Rypina Paweł Grzybowski. Rangę imprezy podkreślili także swoją obecnością radny Rady Miasta Rypin Jarosław Sochacki oraz dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej Andrzej Szalkowski.

Pomysłodawczynią, organizatorką i koordynatorką była Agnieszka Majewska – pracownik Miejsko-Powiatowej Biblioteki w Rypinie, na co dzień piastująca stanowisko st. bibliotekarza na Filii nr 2 przy ul. Młyńskiej 12. Partnerami, bez których impreza nie byłaby tak „odjazdowa”, byli RDK (szczególny wkład i zaangażowanie w projekt ma  p. Jarosław Majewski oraz p. plastyk Agnieszka Szwankowska, która pomogła w wykonaniu plakatu "Odjazdowego Rowerzysty"), Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalkach, Gminna Biblioteka w Kowalkach oraz Straż Miejska. Nagrody, upominki ufundowali sponsorzy, którym należą się szczególne podziękowania, a są to Urząd Miasta Rypin, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe EMIX Stanisław Pacek, firma Kaufmann, spółdzielnia mleczarska Rotr, sklep komputerowy RISSNET. Sylwia Jaworska. Akcja ma charakter otwarty i zawsze będą mile widziane sugestie, pomysły, żeby w przyszłości projekt uatrakcyjnić.

Podstawowym założeniem Odjazdowego Bibliotekarza było promowanie biblioteki, czytelnictwa, które są priorytetową kwestią, a dodatkowo zależało nam na integracji środowiska bibliotecznego z lokalną społecznością oraz kreowaniu pozytywnego wizerunku zawodu bibliotekarza.

(Natalia Baran)