Logo Rypin 2019

MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Logo Kaufmann Rypin 2019

Kaufmann Rypin mecenas XV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

Logo MKiDN 2019

 

 Logo NPRC

W 2020 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 10 500,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zakup usług dostarczenia publikacji drogą elektroniczną w kwocie 1 450,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logo Instytut Książki Kraszewski 2019

 MPBP w Rypinie otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

 

Co nowego w naszej bibliotece

piątek, 09 maj 2014

"Dzień Bibliotekarza i Bibliotek" - 8 maja 2014 r.

"Dzień Bibliotekarza i Bibliotek" w MPBP w Rypinie - 8 maja 2014 r.

Niedawno Biblioteka Narodowa podzieliła się najnowszymi wynikami badań, z których wynika, że ogólna sytuacja bibliotek uległa poprawie, a co najważniejsze, czytelnictwo wzrosło. Te dane napawają optymizmem, zwłaszcza nas, bibliotekarzy. Nie byłoby tego sukcesu i tym samym powodu do zadowolenia, gdyby nie rzetelni i przede wszystkim profesjonalni, oddani swej pracy bibliotekarze. Tym bardziej winna być podkreślana rola tego zawodu, zwiększenie jego prestiżu. Niewątpliwie przypomina o tym Dzień Bibliotekarza. Od 1985 r. 8 maja jest Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek. Dzień ten stał się świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek. Inicjatywę zapoczątkowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, która pierwotnie odnosiła się tylko do bibliotekarzy. Obecnie Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek to bogata oferta, obfitująca w różnorodne przedsięwzięcia kulturalne, takie jak prelekcje tematyczne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, spotkania autorskie. Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmi „Czytanie łączy pokolenia”; ma ono na celu promocję bibliotek i czytelnictwa w Polsce.

Dzień Bibliotekarza 2014 r. w Miejsko-Powiatowe Bibliotece Publicznej w Rypinie uświetnił swoim występem Mateusz Wiśniewski – młody, uzdolniony muzycznie rypinianin, który specjalnie dla bibliotekarzy i ich gości zaprezentował swój repertuar. Następnie głos zabrał dyrektor Biblioteki – Marek Taczyński, który podkreślił, że działalność biblioteki i bibliotekarzy wykracza daleko poza ustanowione przepisowo gromadzenie księgozbioru i udostępnianie go na zewnątrz. Zaznaczył, że to w małych i mniejszych miejscowościach biblioteki stanowią centra kultury, które wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności, działają coraz prężniej, coraz wydajniej. Oprócz dyrektora podziękowania, gratulacje i życzenia na ręce bibliotekarzy złożyli również Burmistrz Paweł Grzybowski oraz Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu, Edukacji i Opieki Społecznej Rady Miasta Rypin Aleksandra Ziółkowska. W przemówieniach zaakcentowana została rola czytania książek, które bez wątpienia poprawiają jakość życia, dlatego tak istotne jest ich popularyzowanie w ogólnopolskich akcjach. Dlatego, my bibliotekarze, staramy się iść z duchem czasu, nie pomijając w swojej ofercie żadnego czytelnika czy użytkownika biblioteki.

                                                                                                                                     (Natalia Baran)