Logo Rypin 2019

MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Logo Kaufmann Rypin 2019

Kaufmann Rypin mecenas XV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

Logo MKiDN 2019

 

 Logo NPRC

W 2020 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 10 500,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zakup usług dostarczenia publikacji drogą elektroniczną w kwocie 1 450,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logo Instytut Książki Kraszewski 2019

 MPBP w Rypinie otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

 

Co nowego w naszej bibliotece

Rypiński Album Poetycki

Logo Konkursu autorstwa Karola Felickiego

Rypiński Album Poetycki to z pewnością idea piękna, wzniosła, której inspiracji należy w dużej mierze upatrywać w malowniczo i historycznie ciekawym położeniu Rypina, bowiem miejsce to od zawsze skłaniało do lirycznych wynurzeń, osobistych, pełnych poetyckich metafor wyznań. Liryczne ścieżki mają swoją tradycję, a współcześni regionalni poeci tylko tę poetycką drogę przedłużają, dodając do niej, na kartach kolejnych tomików, świadectwo najważniejszych kulturowo miejsc w Rypinie i okolicach. Wszystkie wyżej wymienione okoliczności złożyły się na ustanowienie i ogłoszenie literackiego konkursu. Od początku konkurs obejmował swoim zasięgiem cały kraj. Przyjazny, życzliwy klimat literacko-twórczy, towarzyszący od wielu lat Rypinowi, znalazł swoje odbicie w nadsyłanych na konkurs utworach – zgłoszeń wpłynęło aż 260 z całej Polski, a ok. 60 osób postanowiło wykorzystać swój potencjał literacki. Ogólnopolski konkurs zatytułowano Rypiński Album Poetycki , który ogłosiła i powołała tym samym do istnienia ówczesna dyrektor biblioteki – Hanna Buchalska. Rok 2006 pokazał sens i wartość tego wydarzenia. Rangę i znaczenie inicjatywy podkreślał swoją osobą nowy członek jury – poeta, pisarz, dziennikarz, krytyk filmowy oraz dyplomata – Ernest Bryll. Niezmiennie od 2007 r. ocenia konkursowe wiersze i służy pomocą. Wynikiem I edycji konkursu jest tomik Wierszy wybranych, w którym obecne są utwory autorów pochodzących z różnych części Polski. Tomik ugruntował tradycję Rypińskiego Albumu Poetyckiego i dał tym samym znaczne podwaliny teoretyczne, pozwalające na profesjonalne uprawianie poetyckiego rzemiosła. 

Od początku konkursowi patronuje Burmistrz Rypina, a od 2013 roku Firma Kaufmann Sp. z o.o. jest mecenasem Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie i sponsorem głównych nagród. 

25 października 2021 r. została rozstrzygnięta XVI edycja "Rypińskiego Albumu Poetyckiego".

Janusz Pyziński z Podgrodzia po raz drugi (wcześniej w 2019 r.) został zwycięzcą naszego konkursu za wiersze "Dziadek", "Pamięć", "Perspektywa".

Kolejne miejsca na podium zajęły Ela Galoch z Turku oraz Anna Piliszewska z Wieliczki. Dodatkowo wyróżnione zostały wiersze Macieja Anczyka z Krakowa, Tadeusza Knyziaka z Warszawy oraz Adama Szymury z Kobióra. Przypomnijmy, laureaci otrzymali m.in. nagrody finansowe, za I miejsce 1800 zł, za II miejsce 1000 zł, za III miejsce 600 zł. Gratulujemy!!!

Dziękujemy:
- za objęciem po raz dziewiąty mecenatem konkursu rypińskiej firmie Kaufmann i Prezesowi Piotrowi Olszewskiemu,
- za honorowy patronat Burmistrzowi Miasta Rypin Pawłowi Grzybowskiemu.
- za pracę Jury naszego konkursu w osobach: Ernest Bryll, dr hab. Marzenna Cyzman, prof. UMK, Grzegorz Radtke.
- za wspaniały koncert zespołowi "Zdążyć przed Północą",
- za zaprezentowanie wierszy laureatów młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie Julii Fabiszewskiej, Karinie Sieklickiej, Milenie Fiszer oraz opiekunowi Ewie Wesołowskiej.
- za pomoc w organizacji i gościnność Rypińskiemu Domowi Kultury,
- za ufundowanie upominków Urzędowi Miasta Rypin oraz Starostwu Powiatowemu,
- za obecność podczas gali finałowej wszystkim gościom,
- za udział w konkursie wszystkim uczestnikom

Do zobaczenia podczas kolejnej edycji!!!

Kaufmann Sp. z o.o. będąca członkiem niemieckiej grupy Kaufmann KG jest liderem w zakresie produkcji reklam przestrzennych. Odbiorcom sieciowym, jak i indywidualnym zapewnia kompleksową obsługę w zakresie projektowania, produkcji, montażu oraz serwisu elementów identyfikacji wizualnej.
Posiada bogate doświadczanie w zakresie rebrandingu, identyfikacji wizualnej, produkcji reklam zewnętrznych i wewnętrznych, podświetlanych i niepodświetlanych, m.in. pylonów, banerów, portali wejściowych, kasetonów, liter oraz logotypów.

(NB i red.)