MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Kaufmann Rypin mecenas XIII edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

 

 

W 2017 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 012,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpracujemy z PITax.pl Łatwe podatki

Co nowego w naszej bibliotece

Klub Filozoficzny

 

Klub Filozoficzny to kolejna, jedna z wielu, propozycji kulturalnych Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie. Biblioteka to nie tylko miejsce gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów. Coraz częściej biblioteki stanowią swoiste centra kultury, które powinny i chcą wychodzić naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności. Tak było również w przypadku rypińskiej społeczności, która chciała mieć możliwość dyskutowania na przeróżne tematy, mieszczące się w kręgu filozofii. Potrzeba rozmowy o sprawach egzystencjalnych brała się  z zainteresowań członków Klubu tą dziedziną wiedzy. Sygnały dochodzące do biblioteki na ten temat sprawiły, że również i tę lukę książnica chciała wypełnić, dając wszystkim zainteresowanym możliwość zabrania głosu w kwestiach fundamentalnych. Pomysłodawcą był Marek Taczyński, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie. Pierwsze organizacyjne spotkanie z prowadzącym, którym został Marek Taczyński miało miejsce 25.09.2009 r. w centrali MPBP. Klub to również odpowiedź na spotkania z udziałem wykładowców-filozofów, które dla swoich czytelników organizowała biblioteka. Wykłady filozoficzne przyczyniły się do zawiązania grupy, dla której incydentalne spotkania z filozofią pozostawiały niedosyt. Biblioteka kilka razy zaprosiła w swoje progi wykładowców, których prelekcje oscylowały wokół takich tematów jak: „Spór o istnienie świata jako temat filozofii” – wykład prof. Józefa Dębowskiego, „U źródeł nowoczesności – filozofia XVII i XVIII wieku – wykład prof. Adama Grzelińskiego, „Człowiek w świecie wartości – w kręgu filozofii ks. Józefa Tischnera – wykład dra Marka Jawora. Wykłady pokazały zainteresowanie tematyką filozoficzną a Klub wyszedł naprzeciw tym oczekiwaniom.

Członkowie Klubu Filozoficznego systematycznie i z dużym zaangażowaniem zgłębiali tajniki filozofii. Po spotkaniu organizacyjnym 23.10.2009 r. odbyło się kolejne na temat „Uczty” Platona, miesiąc później dyskutowano o karze śmierci. Były jeszcze poruszane takie zagadnienia jak prawda, zastanawiano się nad kwestią wolnej woli (czy jest złudzeniem, czy rzeczywistością), szukano dowodów na istnienie Boga. Takie i inne zagadnienia pojawiały się na comiesięcznych spotkaniach w MPBP w Rypinie.

Klub Filozoficzny gromadził osoby w różnym wieku, taka była idea, aby nowy projekt dotarł do wszystkich chcących wymieniać myśli i refleksje nad kwestiami stanowiącymi fundament naszej egzystencji i zainteresował jak największą liczbę czytelników biblioteki, mieszkańców miasta. Założony cel odniósł sukces, ponieważ na spotkaniach pojawiało się od kilku do kilkunastu osób. Po dłuższej przerwie, ma nastąpić jego reaktywacja, co tylko pokazuje, że inicjatywa ta znakomicie wkomponowała się w ofertę kulturalną zaproponowaną przez bibliotekę. Przyszłościowy plan nie odbiega od pierwotnych założeń, nadal planowane są spotkania z interesującymi prelegentami, projekcje filmowe, a co najważniejsze nie zabraknie czasu na dyskusje, podczas których będą roztrząsane problemy natury filozoficznej.

(Natalia Baran)

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

?>