Logo Rypin 2019

MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Logo Kaufmann Rypin 2019

Kaufmann Rypin mecenas XV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

Logo MKiDN 2019

 

 Logo NPRC

W 2020 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 10 500,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zakup usług dostarczenia publikacji drogą elektroniczną w kwocie 1 450,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logo Instytut Książki Kraszewski 2019

 MPBP w Rypinie otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

 

Co nowego w naszej bibliotece

wtorek, 26 październik 2021

XVI edycja „Rypińskiego Albumu Poetyckiego” rozstrzygnięta!

 

XVI edycja "Rypińskiego Albumu Poetyckiego" rozstrzygnięta!

Janusz Pyziński z Podgrodzia po raz drugi (wcześniej w 2019 r.) został zwycięzcą naszego konkursu za wiersze "Dziadek", "Pamięć", "Perspektywa".

Kolejne miejsca na podium zajęły Ela Galoch z Turku oraz Anna Piliszewska z Wieliczki. Dodatkowo wyróżnione zostały wiersze Macieja Anczyka z Krakowa, Tadeusza Knyziaka z Warszawy oraz Adama Szymury z Kobióra. Przypomnijmy, laureaci otrzymali m.in. nagrody finansowe, za I miejsce 1800 zł, za II miejsce 1000 zł, za III miejsce 600 zł. Gratulujemy!!!

Uroczystą galę finałową konkursu zorganizowano w Rypińskim Domu Kultury w sali widowiskowo-kinowej. W tym roku napłynęło 212 zgłoszeń. Spośród nadesłanych prac wybrano trzy wybitne i zdaniem jury najbardziej ciekawe zestawy wierszy, zasługujące na najwyższe lokaty. Przewodniczący jury Ernest Bryll skonstatował, że przyznanie pierwszej nagrody i kolejnych not nastręczyło sporo trudności, ponieważ wszyscy reprezentowali wreszcie coś niezwykle ciekawego, godnego uwagi. Przewodniczący jury zauważa, że we wszystkich trzech zestawach wierszy wyłania się bardzo silny i wyraźny obraz, który jest rozbłyskiem czegoś odchodzącego, czegoś, co nieuchronnie przemija i się kończy. Kolejnym motywem nieustannie przewijającym się w wierszach jest, według Ernesta Brylla, rodzina (dziadek, dom, rodzice), która może być wyrazem poszukiwania w życiu rzeczy stałych, fundamentalnych. Juror nie ma wątpliwości, że poeci będą zawsze próbować opanowywać rzeczywistość, po to, żeby ją opowiedzieć, znaleźć punkty zaczepienia, które pozwolą zareagować na niepewność, niepokój - wyraźną linię łączącą wszystkie zestawy wierszy. Bo oprócz zwykłej ciekawości, która się zrodziła w trakcie lektury u naszego jurora, pojawił się wewnętrzny dialog z tekstem: „wszystkie wiersze coś mówiły do mnie, dawały niepokój, wywoływały sugestywne obrazy” – podsumował Ernest Bryll.

Dziękujemy:
- za objęciem po raz dziewiąty mecenatem konkursu rypińskiej firmie Kaufmann i Prezesowi Piotrowi Olszewskiemu,
- za honorowy patronat Burmistrzowi Miasta Rypin Pawłowi Grzybowskiemu.
- za pracę Jury naszego konkursu w osobach: Ernest Bryll, dr hab. Marzenna Cyzman, prof. UMK, Grzegorz Radtke.
- za wspaniały koncert zespołowi "Zdążyć przed Północą",
- za zaprezentowanie wierszy laureatów młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie Julii Fabiszewskiej, Karinie Sieklickiej, Milenie Fiszer oraz opiekunowi Ewie Wesołowskiej.
- za pomoc w organizacji i gościnność Rypińskiemu Domowi Kultury,
- za ufundowanie upominków Urzędowi Miasta Rypin oraz Starostwu Powiatowemu,
- za obecność podczas gali finałowej wszystkim gościom,
- za udział w konkursie wszystkim uczestnikom

Do zobaczenia podczas kolejnej edycji!!!

(red., NB)