W 2019 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 9 973,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

czwartek, 26 czerwiec 2014

"Wędka Burmistrza" dla Biblioteki!

Miło jest nam poinformować, że w 2014 r. projekt naszej książnicy, został nagrodzony w ramach corocznego konkursu "Wędka Burmistrza".

Dni Rypina - jak co roku - są okazją do rozstrzygnięcia konkursów ogłoszonych przez Burmistrza Miasta Rypin. W tym roku nagrodzona została nasza propozycja zatytułowana "Fantastyczny Rypin". Dotyczy ona wydania komiksu, którego fikcyjna, fantastyczna akcja odbywać się będzie w Rypinie, wśród naszych zabytków.

Współczesny świat, pełen nowych technologii, stawia coraz to nowe wyzwani przed instytucjami kultury. Biblioteka jako instytucja popularyzująca czytelnictwo poszukuje nowych form dotarcia do potencjalnych czytelników.

Specyficznym rodzajem książki jest komiks, czyli opowiadanie, tworzące narrację za pomocą dwóch kadrów połączonych z rysunkami. Ta forma ze względu na łatwość i szybkość czytania jest atrakcyjnym sposobem zdobywania wiedzy zarówno dla najmłodszych, jak również dorosłych czytelników. Komiks w wyjątkowy sposób łączy rozrywkę z dydaktyką.

Jak dotąd powstawało wiele książek historycznych o Rypinie, wydawane były informatory turystyczne. Jednak żadna z publikacji promujący miasto nie była wyprofilowana do bardziej wymagających współcześnie użytkowników. Dodatkowo, wydanie książki, poszerza dotychczasową działalność Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie. Stawia również Rypin jako jednego z prekursorów w Polsce w dziedzinie promocji przez komiks, gdyż po tworzenie komiksu regionalnego sięgały przede wszystkim duże miasta np. Bydgoszcz, Opole, Gdynia.

MPBP w Rypinie podjęła rozmowy z czołowymi rysownikami i scenarzystami komiksu polskiego. W drodze ustaleń i negocjacji, udało się doprecyzować warunki współpracy. Do napisania scenariusza wybrany został Tomasz Marciniak (autor książki Komiks polski. Wartości  i dorobek artystyczny w kontekście historii społecznej (2014), autor scenariuszy (m. in. dla Bohdana Butenki, Szarloty Pawel-Kroll, Aleksandry Spanowicz), posiadacz honorowego odznaczenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (czerwiec 2014). Przygotowaniem rysunków zajmie się Daniel Baum  (http://www.danielbaum.pl , stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuki wizualne na rok 2014, autor m. in. Komiksu Braillem, który jest pierwszym w Polsce i Europie, a prawdopodobnie i na świecie komiksem dla widzących i niewidomych czytelników jednocześnie). Dodatkowo nasz pomysł otrzymał pozytywną opinię popularyzatora komiksu w Polsce, kuratora wielu wystaw, organizatora festiwali komiksu, odznaczonego tytułem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wojciecha Łowickiego.

Oprócz walorów promocyjnych, znaczenia informacyjno – turystycznego istotny jest również aspekt dydaktyczny. Zgodnie z zasadą Papcia Chmiela (autor kultowego komiksu Tytus, Romek i A’Tomek) komiks „bawiąc uczy, ucząc bawi”, będzie atrakcyjną i wartościową rozrywką dla najmłodszych i dla dorosłych.