Logo Rypin 2019

MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Logo Kaufmann Rypin 2019

Kaufmann Rypin mecenas XIV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

Logo MKiDN 2019

 

 Logo NPRC

W 2019 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 9 973,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logo Instytut Książki Kraszewski 2019

 MPBP w Rypinie otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

PITax

Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl

Łatwe podatki (www.pitax.pl).

Co nowego w naszej bibliotece

wtorek, 24 czerwiec 2014

Spotkanie autorskie z Michałem Ogórkiem - relacja

 

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie miała zaszczyty gościć znanego szerokiemu gronu Polaków dziennikarza, felietonistę, satyryka i krytyka filmowego – Michała Ogórka. Impreza odbyła się w ramach trwania Dni Rypina 23 czerwca 2014 r. w Sali Wystaw i Promocji biblioteki przy ul. Warszawskiej 20.

Michał Ogórek od 1989 r. jest stałym felietonistą „Gazety Wyborczej”, w cotygodniowych artykułach daje się poznać jako ostry komentator najciekawszych i bieżących wydarzeń. Od 2004 r. był także związany z kanałem telewizyjnym „Kino Polska”, gdzie mógł w programie „Na przełaj przez PRL”  omawiać kroniki filmowe z tego okresu. W latach 80. XX w. pisał do „Przeglądu Technicznego”, w którym stawiał swoje pierwsze kroki w zawodzie dziennikarza. Nie obyło się przy tym bez opowieści o zabawnych, pełnych humoru sytuacjach, w których dziennikarz się znalazł i zetknął z najróżniejszymi osobami, w komiczny sposób potrafił również odsłonić, przy okazji tego wątku, prawdę o sobie i ludziach, komentując ówczesną rzeczywistość, jej paradoksy. Autor takich książek jak: „Poczet królów polskich”, „Przewodnik po Polsce”, „Polska Ogórkowa”. Miesięcznik Press, w rankingu najlepszych felietonistów sklasyfikował Michała Ogórka jako drugie „najostrzejsze pióro w Polsce”. W 2014 r. odznaczony został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wieczór autorski z Michałem Ogórkiem poprzedzony został ogłoszeniem wyników konkursu czytelniczego, wręczono zwycięzcy i wyróżnionym dyplomy, nagrody książkowe oraz drobne gadżety biblioteczne.

Spotkanie z felietonistą w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie przebiegało w bardzo przyjaznej, miłej atmosferze. Mogliśmy wysłuchać relacji nt. początków pracy w zawodzie dziennikarza, posłuchać zabawnych opowieści z okresu studiów autora (Michał Ogórek studiował nauki polityczne na Uniwersytecie Śląskim), problemach z ówczesną cenzurą. Spotkanie prowadził dyrektor MPBP w Rypinie Marek Taczyński. Ciepła, swobodna rozmowa, wykraczająca poza ramy  klasycznego wywiadu, pokazała dziennikarza o niezwykłym poczucie humoru, otwartego, a jednocześnie skromnego. Opowiadanie ze swadą nie pozwoliło ani na moment poczuć znużenia, a prawie dwugodzinne spotkanie upłynęło, niestety, błyskawicznie.

(Natalia Baran)