W 2018 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 239,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

piątek, 14 luty 2014

Spotkanie autorskie z ks. Adamem Bonieckim - 19.02, godz. 17.00 - zapraszamy!

Dzięki współpracy z "Tygodnikiem Powszechnym" w centrali Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie przy ul. Warszawskiej 20, 19 lutego 2014 r. o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie autorskie z ks. Adamem Bonieckim. Zapraszamy wszystkich chętnych!!! Wstęp wolny.

KS. ADAM  FREDRO-BONIECKI

urodził się 25 LIPCA 1934 w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do zakonu Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Pracował z młodzieżą- był katechetą młodzieży licealnej w Grudziądzu, współpracował z duszpasterstwem akademickim KUL, prowadził duszpasterswo akademickie u św. Anny w Krakowie. W 1964 r. na zaproszenie biskupa Karola Wojtyły  podjął pracę w Krakowie jako redakator “Tygodnika Powszechnego”. Na dwa lata wyjechał do Francji, gdzie studiował w Instytucie Katolickim w Paryżu i poznawał małe wspólnoty. Z Francji pisał do „Tygodnika Powszechnego” felietony o nowym obliczu Kościoła. Po powrocie nadal pracował jako redaktor „Tygodnika Powszechnego” i duszpasterz akademicki. W roku 1979 na życzenie Jana Pawła II wyjechał do Rzymu - przygotowywał polskie wydanie dziennika „L’Osservatore Romano”; później został jego redaktorem naczelnym. Nie przerwał współpracy z „TP” – był jego rzymskim korespondentem.

Towarzyszył Janowi Pawłowi II w podróżach do Turcji, Zairu, Konga, Kenii, Ghany, Górnej Wolty, Wybrzeża Kości Słoniowej, Francji, Portugalii, kolejny raz do Francji, Wenezueli, Ekwadoru, Peru, Trynidad-Tobago, Togo, Wybrzeża Kości Słoniowej (drugi raz) Kamerunu, Republiki Środkowej Afryki, Zairu, Kenii, Maroka i Czechosłowacji. Kiedy w 1991r., po upadku komunizmu, „L’Osservatore Romano” straciło swoją rolę, ksiądz Boniecki wrócił do redakcji „Tygodnika Powszechnego”. W 1993 r. zostaje wybrany na generała Zgromadzenia Księży Marianów. Wykonując ten urząd rezyduje w Rzymie i systematycznie odwiedza wspólnoty swego zgromadzenia w Stanach Zjednoczonych (m.in. na Alasce), w Brazylii, Argentynie, Wielkiej Brytanii, Francji, w Niemczech, Portugalii, Rwandzie, Kazachstanie, na Ukrainie, Białorusi, Litwie, w Łotwie, Estonii. Odwiedzał też Związek Radziecki, potem Rosję.

Od 1999 r. do 2011 r. ksiądz Adam Boniecki pełnił funkcję redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Teraz – jako Reaktor Senior - publikuje na jego łamach. Co tydzień można znaleźć jego edytorial do wydania, na drugiej stronie „Tygodnika”. Od listopada 2011, kiedy to prowincjał Zgromadzenia Marianów nałożył na ks. Adama Bonieckiego nakaz milczenia, jest to jedyne medium, dla którego Ksiądz może się wypowiadać.

Opublikował kilkaset artykułów w Tygodniku Powszechnym, Znaku, Pastores i in.oraz książki:

Notes; wyd. "ZNAK"1977

Budowa kościołów w diecezji przemyskiej; wyd. Biblioteka Spotkań  1980

Kalendarium życia Karola Wojtyły; wyd. "ZNAK" 1983 II wyd. Znak 2000 wyd. amerykańskie (Kalendarium of the Life of Karol Wojtyła wyd.Marian Press 2000)

Notes rzymski t. I, II, III. wyd. "ZNAK" 1988, 1989, 1990

Vademecum Generała czyli czego nie robić i co robić, kiedy władza wpadnie ci w ręce; wyd. Księży Marianów 1999 Warszawa

MeditationesWyd.Artystyczne i Filmowe Warszawa 2000

Zrozumieć papieża. Rozmowy o encyklikach (z Katarzyną Kolendą-Zaleską)  wyd. „ZNAK” 2003

Lepiej Palić fajkę, niż czarownice wyd. Znak, Tygodnik Powszechny, 2011

Dookoła świata wyd. Tygodnik Powszechny, 2012

Papież Franciszek. Sługa nowego świata (jako współautor)wyd. Tygodnik Powszechny, Wydawnictwo Poznańskie, 2013