W 2018 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 239,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

piątek, 21 czerwiec 2019

Spotkanie autorskie z Joanną Bator - 25 czerwca - zapraszamy!

25 czerwca o godz. 17.00 w Sali Wystaw i Promocji MPBP w Rypinie, ul. Warszawska 20 w ramach Dni Rypina odbędzie się spotkanie autorskie z Joanną Bator. Zapraszamy wszystkich chętnych!

Joanna Bator – pisarka, z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka. Doktorat z filozofii obroniła w Polskiej Akademii Nauk. Dla literatury porzuciła pracę naukową. Za reportaż Japoński wachlarz (2004) otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak. Międzynarodowe uznanie przyniosła jej pierwsza powieść Piaskowa góra (2009). Jej „wałbrzyska trylogia” - Piaskowa Góra (2009), Chmurdalia (2010) oraz Ciemno, prawie noc (2012) - jest tłumaczona na wiele języków. Powieść Ciemno, prawie noc zdobyła w 2013 nagrodę Nike. Niemieckie przekłady Piaskowej Góry i Ciemno, prawie noc znalazły się w finale Międzynarodowej Niemieckiej Nagrody Literackiej, za Chmurdalię Joanna Bator otrzymała w 2014 szwajcarską Spycher Prize, a w 2017 uhonorowana została za całokształt twórczości niemiecką Nagrodą Literacką im. Stefana Heyma oraz niemiecką Nagrodą Literacką Usedomer. W 2018 otrzymała niemiecką Nagrodą Literacką im. H. Hessego. Autorka mieszka w Podkowie Leśnej, a mentalnie przebywa ostatnio na emigracji w Japonii, czego efektem jest Purezento (2017). Jej starą pasją jest bieganie, a nowszą japoński taniec butoh. W 2019 miał premierę film „Ciemno, prawie noc” z udziałem m.in. Magdaleny Cieleckiej, Marcina Dorocińskiego, Agaty Buzek na podstawie bestsellerowej powieści autorki.