Logo Rypin 2019

MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Logo Kaufmann Rypin 2019

Kaufmann Rypin mecenas XIV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

Logo MKiDN 2019

 

 Logo NPRC

W 2019 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 9 973,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logo Instytut Książki Kraszewski 2019

 MPBP w Rypinie otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

PITax

Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl

Łatwe podatki (www.pitax.pl).

Co nowego w naszej bibliotece

czwartek, 02 październik 2014

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke - relacja

 

1 października 2014 r. na zaproszenie Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie przybył do naszego miasta znany i uwielbiany przez najmłodszych pisarz- Grzegorz Kasdepke.

Autor wielu powieści, opowiadań (najczęściej o charakterze edukacyjnym) dla dzieci i młodzieży gościł w Rypinie już po raz drugi. Pierwsze spotkanie odbyło się w 2009 r. w Oddziale Dziecięcym, obecne (ze względu na bardzo duże zainteresowanie a co za tym idzie liczną frekwencję) zorganizowane zostało w sali sesyjnej Urzędu Miasta przy ul. Warszawskiej 40. Na spotkanie autorskie wraz z nauczycielami i swoimi opiekunami przybyli uczniowie klas podstawowych. Wystąpienia Grzegorza Kasdepki mają najczęściej charakter edukacyjno-zabawowy; poprzez lekki, swobodny styl opowiadania, autor zwraca uwagę dzieci na wybrane zagadnienie  np. z języka polskiego i zabawą przybliża dany temat. W ten sposób dzieci dowiadują się np. co to są związki frazeologiczne i jak najłatwiej przyswoić sobie ich znaczenie. Nurtujące kwestie gramatyczne czy matematyczne rozwiązywane są na wesoło; taki też miało wydźwięk ranne środowe spotkanie. W zawiłych na pozór zagadkach kryminalnych (rozwiązywanych przez tytułowego Detektywa Pozytywkę, bohatera licznych książek G. Kasdepki) ukryte zostały tajniki wiedzy matematycznej czy przyrodniczej, żeby tego dowieść, dzieci każdą opisaną zagadkę w książce rozwiązywały idąc tropem bohatera powieści oraz przy niewielkim udziale i pomocy autora tychże frapujących powieści. Nie mogło zabraknąć części poświęconej pytaniom zadawanym autorowi przez najmłodszych. Dzieci, przy swoim niezwykle ujmującym „pędzie” do wiedzy, urokliwej ciekawości świata chciały wiedzieć niemal wszystko o autorze, nawet  to, jakiej marki samochodem przybył do nich na spotkanie. Te i inne pytania zdecydowanie nie pozwoliły wkraść się nudzie i rutynie. W sprzedaży były dostępne książki, które na końcu były podpisywane przez autora, każdy zainteresowany dostał autograf z miłą dedykacją. O popularności tytułów i chęci ich posiadania świadczy fakt, iż kilka pozycji weszło do kanonu lektur obowiązkowych.

 

(Natalia Baran)