W 2018 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 239,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

poniedziałek, 03 marzec 2014

Rozmowy o Transprussii - spotkanie autorskie ze Zbigniewem Żbikowskim - relacja

24 lutego 2014 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie odbyło się spotkanie z autorem poczytnej w ostatnim czasie książki pt.: „Transprussia”. Ta inicjatywa nie odbyłaby się bez udziału i dużego zaangażowania Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Odziałem w Rypinie, który reprezentowała Pani Elżbieta Budzanowska.

Zbigniew Żbikowski, gość poniedziałkowego popołudnia, osadził akcję swej powieści w Rypinie i okolicznych miejscowościach, znajdujących się pod okupacją niemiecką. Zawiłe losy dwojga bohaterów – kobiety Niemki i mężczyzny Polaka – możemy śledzić na tle rozgrywających się wówczas wydarzeń II wojny światowej. Czteroosobowa narracja dodatkowo podkreśla walory książki, bowiem sytuacje w niej przedstawione potrafią lepiej zrozumieć czytelnikowi, czym był dwudziestowieczny totalitaryzm i codzienność każdego z bohaterów tej mikrospołeczności. Spotkanie prowadziła P. Elżbieta Budzanowska, która najpierw wprowadziła czytelników w tematykę spotkania, nakreślając sylwetkę twórczą autora, a następnie sam autor przedstawił kulisy powstawania powieści.  Jako, że powieść dotyczy Rypina, jego historii, wieczór autorski cieszył się dużym zainteresowaniem przybyłych, imponująca frekwencja pokazała, że rypinianie chcą słuchać, czytać o dziejach swojego regionu (nawet wtedy, gdy fikcja miesza się z autentycznymi wydarzeniami). Publiczność zadała pisarzowi wiele pytań, nie zabrakło jednak samych wypowiedzi, będących wyrazem podziękowania autorowi za umiejscowienie akcji powieści w bliskim sercu uczestnikom spotkania Rypinie.

(Natalia Baran)