Logo Rypin 2019

MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Logo Kaufmann Rypin 2019

Kaufmann Rypin mecenas XV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

Logo MKiDN 2019

 

 Logo NPRC

W 2020 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 10 500,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zakup usług dostarczenia publikacji drogą elektroniczną w kwocie 1 450,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logo Instytut Książki Kraszewski 2019

 MPBP w Rypinie otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

 

Co nowego w naszej bibliotece

  • Joanna Gierak-Onoszko -
    Joanna Gierak-Onoszko - "27 śmierci Toby'ego Obeda"
poniedziałek, 03 marzec 2014

Rozmowy o Transprussii - spotkanie autorskie ze Zbigniewem Żbikowskim - relacja

24 lutego 2014 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie odbyło się spotkanie z autorem poczytnej w ostatnim czasie książki pt.: „Transprussia”. Ta inicjatywa nie odbyłaby się bez udziału i dużego zaangażowania Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Odziałem w Rypinie, który reprezentowała Pani Elżbieta Budzanowska.

Zbigniew Żbikowski, gość poniedziałkowego popołudnia, osadził akcję swej powieści w Rypinie i okolicznych miejscowościach, znajdujących się pod okupacją niemiecką. Zawiłe losy dwojga bohaterów – kobiety Niemki i mężczyzny Polaka – możemy śledzić na tle rozgrywających się wówczas wydarzeń II wojny światowej. Czteroosobowa narracja dodatkowo podkreśla walory książki, bowiem sytuacje w niej przedstawione potrafią lepiej zrozumieć czytelnikowi, czym był dwudziestowieczny totalitaryzm i codzienność każdego z bohaterów tej mikrospołeczności. Spotkanie prowadziła P. Elżbieta Budzanowska, która najpierw wprowadziła czytelników w tematykę spotkania, nakreślając sylwetkę twórczą autora, a następnie sam autor przedstawił kulisy powstawania powieści.  Jako, że powieść dotyczy Rypina, jego historii, wieczór autorski cieszył się dużym zainteresowaniem przybyłych, imponująca frekwencja pokazała, że rypinianie chcą słuchać, czytać o dziejach swojego regionu (nawet wtedy, gdy fikcja miesza się z autentycznymi wydarzeniami). Publiczność zadała pisarzowi wiele pytań, nie zabrakło jednak samych wypowiedzi, będących wyrazem podziękowania autorowi za umiejscowienie akcji powieści w bliskim sercu uczestnikom spotkania Rypinie.

(Natalia Baran)