W 2018 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 239,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

piątek, 21 luty 2014

Rozmowy o Transprussii - spotkanie autorskie ze Zbigniewem Żbikowskim - 24.02, godz. 17.00 - zapraszamy!

Wspólnie z Kujawsko-Dobrzyńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku Oddziałem w Rypinie, Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie zaprasza na spotkanie autorskie ze Zbigniewem Żbikowskim zatytułowane "Rozmowy o Transprussii". Odbędzie się ono w centrali Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie przy ul. Warszawskiej 20, 24 lutego 2014 r. o godz. 17.00. Zapraszamy wszystkich chętnych!!! Wstęp wolny.

Zbigniew Żbikowski – urodził się 1952 roku w Skrwilnie, w 1976 r. ukończył Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Opolskiego. Aktywność dziennikarską rozpoczął w okresie studiów (współpraca z prasą studencką i regionalną). W 1976 r. zadebiutował jako prozaik w miesięczniku Opole. Po studiach nauczyciel fizyki w liceach ogólnokształcących w Otmuchowie i Rypinie. Od 1978 r. zatrudniony jako dziennikarz; najpierw prasy lokalnej (Włocławek, Bydgoszcz), następnie krajowej (m.in. reporter w Tygodniku Pracy Twórczej Radar, dziennikarz w miesięczniku Konfrontacje) i emigracyjnej (miesięcznik Pogląd, Berlin Zachodni; ostatni redator naczelny czasopisma). W latach 1996–2002 na różnych stanowiskach w dzienniku Życie (m.in. edytor w dz. zagr., kierownik dz. reportażu, kierownik dodatku Ludzie). W 2007 r. był redaktorem naczelnym odrodzonego na krótko Tygodnika Warszawskiego.

W latach 1998–2000 prowadził zajęcia z reportażu w Collegium Civitas (Laboratorium Reportażu), następnie, w latach 2002–2012, w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2008–2010 redaktor naczelny pisma warsztatowego ID UWPDF.

Jako dziennikarz specjalizował się w reportażach. Publikował je m.in. w Radarze, Polityce, Poglądzie, Życiu.

Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Opublikował książki:

Berlin Bluewyd. WFW 2012