W 2019 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 9 973,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

niedziela, 27 październik 2013

Prezentacja oferty kulturalnej biblioteki i gminy

Prezentacja oferty kulturalnej biblioteki i gminy przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych była tematem trzeciego spotkania w ramach realizacji przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Rypinie mikrograntu „Podaj dalej”. Spotkanie z bibliotekami partnerskimi odbyło się 29 listopada br. i miało charakter wirtualny.

Dzięki wieloletnim staraniom MPBP w Rypinie jest dziś dobrze skomputeryzowaną jednostką, wyposażoną w dobrej jakości sprzęt komputerowy i multimedialny. Ogromną pomocą w tym zakresie okazało się przystąpienie książnicy miejskiej do Programu Rozwoju Bibliotek i darowizna Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która przekazała w 2010 r. komputery, oprogramowanie i urządzenia wielofunkcyjne o niebagatelnej wartości 20 tys. zł. Dzięki tym wszystkim inicjatywom MPBP w Rypinie jest biblioteką nowoczesną, promującą komputeryzację i informatyzację życia codziennego. Naszym użytkownikom oferujemy nowoczesną stronę internetową, możliwość korzystania z katalogu on-line, możliwość komunikowania się z pracownikami biblioteki w celu zamówienia książek lub przedłużenia terminu ich zwrotu dzięki poczcie lub komunikatorom internetowym. Od kilku lat umożliwiamy naszym użytkownikom nieodpłatne korzystanie z komputerów i Internetu, którego koszty od 2010 r. refunduje Fundacja Orange. Prowadzimy również digitalizację zbiorów regionalnych.

Dzięki uczestnictwu w Programie Rozwoju Bibliotek biblioteki gminne zyskały podobne wsparcie techniczne i finansowe. MPBP w Rypinie jako biblioteka wiodąca i mająca spore doświadczenie w korzystaniu z nowinek technicznych namawiała biblioteki partnerskie do zastosowania części rozwiązań we własnych placówkach.

Bardzo pomocne okazały się szkolenia specjalistyczne w ramach PRB, w których uczestniczyli pracownicy książnicy miejskiej i pracownicy bibliotek partnerskich. W ich trakcie dyskutowaliśmy nad mocnymi stronami naszych instytucji, reklamą i promocją, oraz wykorzystaniem możliwości komputera i Internetu. Nabyta wiedzę staramy się zastosować w naszych bibliotekach.