W 2018 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 239,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

piątek, 10 maj 2019

Prelekcja prof. Macieja Wróblewskiego - "Roger Zelazny, czyli głębiny przeszłości i przyszłości" - 15 maja - zapraszamy!

15 maja o godz. 17.00 w Sali Wystaw i Promocji MPBP w Rypinie, ul. Warszawska 20 odbędzie się w ramach Tygodnia Bibliotek prelekcja dr. hab. Macieja Wróblewskiego, prof. UMK „Roger Zelazny, czyli głębiny przeszłości i przyszłości”. Zapraszamy wszystkich chętnych!

Roger Zelazny (1937-1995) - amerykański pisarz fantasy i SF. Jego ojciec był emigrantem z Polski (pochodził z Rypina), a matka amerykańską Irlandką. Jeden z głównych twórców tzw. nowej fali science fiction. Był zdobywcą wielu nagród, w tym sześciokrotnie Hugo, trzykrotnie Nebuli i dwukrotnie Locusa. Autor około 150 opowiadań i 50 powieści. Zadebiutował w 1962 roku utworem Jego wielki wyścig, publikując opowiadania w czasopismach. Cykl powieści fantasy „Kroniki Amberu” to jego najpopularniejsze dzieło. Do innych znanych utworów Zelaznego należą m.in.: zbiór opowiadań Róża dla Eklezjastesa (1963) i powieści Ja, nieśmiertelny (1966), Pan Światła (1967) czy napisana wspólnie z Philipem K. Dickiem Deus Irae(1976). Jego twórczość inspirowała takich pisarzy jak George R.R. Martin czy Neil Gaiman.

Maciej Wróblewski (1968) – literaturoznawca, adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierownik Pracowni Badań Kultury i Literatury dla Dzieci i Młodzieży Wydziału Filologicznego UMK. Publikował swoje artykuły w językach polskim i angielskim, m. in. w „Pamiętniku Literackim, „Przeglądzie Humanistycznym”, „Archiwum Emigracji”, „Ruchu Literackim”, „Polonistyce”, „Literaturze Ludowej”, „Filoteknosie”. Jest pomysłodawcą i redaktorem naukowym serii „Biblioteczka Dziecięca”, w której do tej pory ukazały się 4 tomy poświęcone literaturze, teatrowi i filmowi dla dzieci i młodzieży. Dotychczas
wydał pięć monografii: Proza niefikcjonalna w edukacji polonistycznej ucznia szkoły średniej [1855-1939] (2003), Jan Rymarkiewicz – XIX-wieczny humanista (2006), Czytanie przyszłości. Polska fantastyka naukowa dla młodego czytelnika (2009), Człowiek w przestarzeniach szkoły. Studium antropologiczne (2014) oraz Literatura i maszyna (2015). W druku jest monografia Doświadczanie dzieciństwa. Studium z antropologii literatury. Od roku 2018 pełni obowiązki przewodniczącego jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.