W 2019 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 9 973,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

środa, 30 wrzesień 2020

"Opowieści spod łóżka. Demony ludowe Rypina i okolic" - spotkanie autorskie z Natalią Zacharek, 7 października - zapraszamy!

7 października o godz. 17.00 w Sali sesyjnej Urzędu Miasta Rypin, ul. Warszawska 40 odbędzie się spotkanie autorskie z Natalią Zacharek na temat książki „Opowieści spod łóżka. Demony ludowe Rypina i okolic”. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy!

"Książka „Opowieści spod łóżka. Demony ludowe Rypina i okolic” składa się z dwóch części: pierwsza z nich zaprasza w etnograficzną podróż na wieś dobrzyńską, gdzie wraz z zapadnięciem zmroku, budziły się różne strachy. Strach przed śmiercią, duchami i pośmiertną transformacją w demona, a także opowieści o duchach sprzed ponad 100 lat stanowić będzie podłoże porównawcze do współczesnych relacji mieszkańców Rypina w różnym wieku, która stanowi drugą część książki. Czego i dlaczego się boimy? Jaki świat wyobrażeń, nawiedzonych miejsc i przekonań o pośmiertnych odwiedzinach zmarłego wciąż żyją w codzienności ziemi dobrzyńskiej? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskaliśmy podczas badań terenowych wśród mieszkańców Rypina i okolic. Opowieści o duchach, miejscach, gdzie lepiej nie chodzić nocą, żywe, osobiste i aktualne przekazy współczesnych zaskoczą Was i , być może, przerażą. Lektura książki zalecana jest dla osób zimnokrwistych, racjonalnych i pełnoletnich - inni mogą mieć problem z zaśnięciem." - Natalia Zacharek

Publikacja będzie do kupienia podczas spotkania w cenie 20 zł.

Zadanie zrealizowano w ramach konkursu Szlak Opowieści Niesamowitych Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, którego organizatorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Inicjatyw Lokalnych Lornetka.

Natalia Zacharek - podróżniczka, poszukiwaczka świętego spokoju i miejsc wyludnionych oraz doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku nauko o kulturze (specjalizacja etnologiczna). Do jej zainteresowań badawczych należą współczesne formy folkloru oraz ich adaptacje. Szczególnie związana jest z baśniową demonologią ludową. Dysertację doktorską poświęca symbolice i czynnościom związanym ze zwierzętami w polskiej ukraińskiej kulturze ludowej. Tradycyjnie związana z województwem kujawsko-pomorskim, a zwłaszcza z Chełmnem, gdzie się wychowała i aktualnie mieszka. Aktorka 15 artykułów naukowych oraz książek popularnonaukowych o tematyce etnologicznej.

Spotkanie odbędzie się w obowiązującym reżimie sanitarnym (m.in. dystans społeczny, obowiązek zakrywania ust i nosa).

Prosimy o zgłaszanie chęci przybycia na spotkanie do dnia 6 października, tel. 542802142, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..