Logo Rypin 2019

MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Logo Kaufmann Rypin 2019

Kaufmann Rypin mecenas XIV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

Logo MKiDN 2019

 

 Logo NPRC

W 2019 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 9 973,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logo Instytut Książki Kraszewski 2019

 MPBP w Rypinie otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

PITax

Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl

Łatwe podatki (www.pitax.pl).

Co nowego w naszej bibliotece

czwartek, 21 listopad 2019

"Ojciec, czyli o Pieronku" w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie

 

Biskup Tadeusz Pieronek zmarł 27 grudnia 2018 r. Z okazji zbliżającej się pierwszej rocznicy śmierci Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie postanowiła przybliżyć sylwetkę zmarłego przed niespełna rokiem biskupa. Opowiedział nam o nim 19.11.2019 r. Szymon J. Wróbel, autor książki Ojciec, czyli o Pieronku.

Szymon Wróbel jest dziennikarzem, reżyserem, scenarzystą filmów dokumentalnych: Jego Oczami, Z domu… oraz Ojciec, czyli o Pieronku. Gościliśmy go po raz pierwszy w 2015 r., wówczas rozmowa dotyczyła ks. Józefa Tischnera. Wróbel na początku 2018 r. otrzymał tytuł Osobowość Roku 2017 w kategorii „kultura” w powiecie żywieckim w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”. Pretekstem do spotkania była wydana w 2018 r. książka Ojciec, czyli o Pieronku. O niezwykłej, nietuzinkowej osobie rozmawiali autor książki i Marek Taczyński, dyrektor MPBP. Biskup Tadeusz Pieronek był Sekretarzem Generalnym Episkopatu Polski. O tym, jaki wpływ na historię Biskupa z Żywiecczyzny miało pochodzenie, rodzina, Sobór Watykański II, kultura góralska, poezja, wysiedlenie i mało znana historia jego wybitnego taty dowiadujemy się z książki. Odpowiedzi na te pytania wybrzmiały z ust Szymona Wróbla, który bardzo się starał, aby z rozmowy wyłonił się dokładny obraz biskupa Pieronka. Zaglądając do książki dostajemy kilka portretów biskupa, który dla każdego z rozmówców znaczył bardzo dużo i każdy cenił w nim inną cechę charakteru. Publikację otwiera wywiad z samym bohaterem. Następnie Szymon Wróbel rozmawia z Jerzym Owsiakiem, Markiem Zającem, ks. Adamem Bonieckim, Jackiem Żakowskim, Januszem Gajosem, Marcinem Przeciszewskim, Moniką Olejnik, Aleksandrem Kwaśniewskim, prof. Tadeuszem Gadaczem, ks. Andrzejem Lutrem, Mieczysławem Pieronkiem. Rozmowy z ludźmi, którzy mieli okazję poznać duchownego są o tyle atrakcyjne, że każdy szczegółowo opisuje i przybliża te okoliczności. Książka zawiera także nigdy niepublikowane wiersze Władysława Pieronka, co zawdzięczamy uprzejmości synów: Mieczysława i księdza biskupa. Władysław Pieronek, legionista, działacz społeczny i samorządowy, na wojennych tułaczkach piszący wiersze zagościł ze swoją twórczością na kartach książki Szymona Wróbla. Nie mogło go zabraknąć, ponieważ odegrał znaczącą rolę w życiu syna. W filmie dokumentalnym Ojciec, czyli o Pieronku obszernie pokazano sylwetkę taty biskupa Pieronka, który był wielce zasłużony dla swojej społeczności.
Szymon Wróbel zapytany o myśl, która przyświecała mu w pracy nad projektem odpowiedział, że cenił w duchownym otwartość na wiele kwestii, jego serdeczność, dystans do siebie i to była ta pierwsza odsłona Pieronka. Z drugiej strony był osobą ortodoksyjną jeśli chodzi o wiarę. Pomysł napisania książki o Pieronku podsunął Szymonowi Wróblowi Wojciech Bonowicz – Wojtek zauważył, że ostatnią nieudokumentowaną, a zarazem wielką postacią polskiego Kościoła jest biskup Pieronek i powinienem mu się bliżej przyjrzeć. Ze względu na inne zawodowe zobowiązania, temat musiał poczekać. Przełom nastąpił po telefonie dyrektor Przedszkola im. Władysława Pieronka w Radziechowach Małgorzaty Kasperek, która dowiedziawszy się o pracy nad filmem o wysiedleniach z Żywiecczyzny, pomyślała, że autor filmu Szymon Wróbel może być zainteresowany dokumentami dotyczącymi wysiedlenia rodziny Pieronków. Ciekawe materiały, przekazane informacje, wiersze Władysława Pieronka, to wszystko stało się impulsem do stworzenia filmu i książki o biskupie Pieronku.

(Natalia Baran)