Logo Rypin 2019

MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Logo Kaufmann Rypin 2019

Kaufmann Rypin mecenas XIV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

Logo MKiDN 2019

 

 Logo NPRC

W 2019 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 9 973,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logo Instytut Książki Kraszewski 2019

 MPBP w Rypinie otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

PITax

Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl

Łatwe podatki (www.pitax.pl).

Co nowego w naszej bibliotece

piątek, 05 wrzesień 2014

Narodowe Czytanie w Rypinie

 

Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie we współpracy z Biurem Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Rypin przygotowała materiał filmowy, w którym mieszkańcy miasta Rypin czytali fragmenty "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza.

 

Przygotowany materiał emitowany będzie w lokalnej telewizji kablowej w dniach 5-11 września. W nagraniu wzięli udział m.in.: Burmistrz Miasta Rypin, Radni Miasta Rypin, przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji, przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży, dyrektorzy miejskich instytucji, przedstawiciele rypińskich stowarzyszeń, policjantów, strażaków, sportowców, księży oraz inni młodsi i starsi mieszkańcy Rypina.

Nagranie jest wynikiem włączenia się rypińskiej książnicy do akcji Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Narodowe Czytanie. Prezydent gorąco zachęca do wzięcia udziału w akcji wszystkie instytucje, w szczególności kulturalne po to, aby literaturę i czytelnictwo popularyzować. Narodowe czytanie to akcja ogólnopolska, a jej akcent jest szczególnie kładziony na publiczne czytanie największych dzieł literatury polskiej. Ogólnopolskiemu czytaniu nadano nazwę „narodowe”, ponieważ podkreślony miał zostać jej ogólny zasięg i egalitarny charakter. Po raz pierwszy akcja miała miejsce w 2012 roku, wówczas czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, aby podkreślić, jak ujął to Prezydent, piękno Mickiewiczowskich strof. Rok 2013 przyniósł lekturę dzieł Aleksandra Fredry, mistrza ciętej riposty i ponadczasowego humoru.
Narodowe Czytanie ma przede wszystkim nam przypominać o tym, że czerpiemy z tych samych lektur, z tej samej skarbnicy kulturowo-narodowej, które jednakowo nas, wszystkich Polaków, kształtują. Większe i mniejsze miejscowości przyłączają się do akcji, inicjatywa budzi coraz większe zainteresowanie.
Rok 2014 należy do Henryka Sienkiewicza i jego „Trylogii”. Polski noblista w znakomity sposób łączy patriotyzm z przygodą, humorem. Narodowe Czytanie jest wspaniałą okazją, aby wszystkie pokolenia przypomniały sobie, czym jest polska tożsamość.
„Trylogia” Sienkiewicza to cykl powieści historycznych publikowanych w latach 1884-1888. Akcja obejmuje swoim zasięgiem XVII wiek i toczy się na terenach I Rzeczpospolitej. Sienkiewicz pisał swoje powieści „ku pokrzepieniu serc”. Ugruntowanie świadomości narodowej, spętanej zaborami, było nadrzędnym celem. W skład „Trylogii” wchodzą: Ogniem i mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski. 
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie po raz drugi bierze udział w Narodowym Czytaniu.

(NB, red.)