W 2018 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 239,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

piątek, 05 wrzesień 2014

Narodowe Czytanie w Rypinie

Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie we współpracy z Biurem Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Rypin przygotowała materiał filmowy, w którym mieszkańcy miasta Rypin czytali fragmenty "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza.

Przygotowany materiał emitowany będzie w lokalnej telewizji kablowej w dniach 5-11 września. W nagraniu wzięli udział m.in.: Burmistrz Miasta Rypin, Radni Miasta Rypin, przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji, przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży, dyrektorzy miejskich instytucji, przedstawiciele rypińskich stowarzyszeń, policjantów, strażaków, sportowców, księży oraz inni młodsi i starsi mieszkańcy Rypina.

Nagranie jest wynikiem włączenia się rypińskiej książnicy do akcji Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Narodowe Czytanie. Prezydent gorąco zachęca do wzięcia udziału w akcji wszystkie instytucje, w szczególności kulturalne po to, aby literaturę i czytelnictwo popularyzować. Narodowe czytanie to akcja ogólnopolska, a jej akcent jest szczególnie kładziony na publiczne czytanie największych dzieł literatury polskiej. Ogólnopolskiemu czytaniu nadano nazwę „narodowe”, ponieważ podkreślony miał zostać jej ogólny zasięg i egalitarny charakter. Po raz pierwszy akcja miała miejsce w 2012 roku, wówczas czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, aby podkreślić, jak ujął to Prezydent, piękno Mickiewiczowskich strof. Rok 2013 przyniósł lekturę dzieł Aleksandra Fredry, mistrza ciętej riposty i ponadczasowego humoru.
Narodowe Czytanie ma przede wszystkim nam przypominać o tym, że czerpiemy z tych samych lektur, z tej samej skarbnicy kulturowo-narodowej, które jednakowo nas, wszystkich Polaków, kształtują. Większe i mniejsze miejscowości przyłączają się do akcji, inicjatywa budzi coraz większe zainteresowanie.
Rok 2014 należy do Henryka Sienkiewicza i jego „Trylogii”. Polski noblista w znakomity sposób łączy patriotyzm z przygodą, humorem. Narodowe Czytanie jest wspaniałą okazją, aby wszystkie pokolenia przypomniały sobie, czym jest polska tożsamość.
„Trylogia” Sienkiewicza to cykl powieści historycznych publikowanych w latach 1884-1888. Akcja obejmuje swoim zasięgiem XVII wiek i toczy się na terenach I Rzeczpospolitej. Sienkiewicz pisał swoje powieści „ku pokrzepieniu serc”. Ugruntowanie świadomości narodowej, spętanej zaborami, było nadrzędnym celem. W skład „Trylogii” wchodzą: Ogniem i mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski.
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie po raz drugi bierze udział w Narodowym Czytaniu.

(NB, red.)