Kaufmann Rypin mecenas XV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

W 2020 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 10 500,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zakup usług dostarczenia publikacji drogą elektroniczną w kwocie 1 450,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

piątek, 03 wrzesień 2021

Narodowe Czytanie 2021 - relacja

Dziesiąta, jubileuszowa edycja Narodowego Czytania w całym kraju jest obchodzona 4 września. Rypińska Biblioteka we współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Rypinie akcję publicznego czytania zainicjowała już 3 września. Lekturą tegorocznej odsłony akcji był dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Rok wcześniej czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana od 2012 r. przez Prezydenta RP, po raz pierwszy wspólną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

Co zdecydowało o wyborze Zapolskiej? W tym roku obchodzimy stulecie śmierci pisarki. Zachęcając do współtworzenia akcji, Prezydent Andrzej Duda w liście skierował przesłanie: - Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epoki było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

„Moralność pani Dulskiej” została napisana jesienią w 1906 r. Jej uniwersalizm i komizm sprawiają, że uczestnicy z wielkim entuzjazmem podeszli do przeczytania właśnie tego utworu. Zadania wcielenia się w bohaterów sztuki podjęli się Danuta Kucharska, Agnieszka Dębowska i Jarosław Modzelewski, natomiast przygotowała uczestników i czuwała nad merytorycznym przebiegiem inscenizacji pani Ewelina Gawrońska.

Dziękujemy za współorganizację Środowiskowemu Domu Samopomocy oraz za uświetnienie wydarzenia przybyłym gościom Przewodniczącemu Rady Miasta Sławomirowi Malinowskiemu oraz Przewodniczącej Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Rypin Alicji Federowicz.

(NB i red.)