Kaufmann Rypin mecenas XV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

W 2020 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 10 500,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zakup usług dostarczenia publikacji drogą elektroniczną w kwocie 1 450,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

środa, 01 wrzesień 2021

"Narodowe Czytanie" - 3 września 2021 r. w rypińskim ŚDS

W 2021 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zaproponował, abyśmy podczas dziesiątej odsłony "Narodowego Czytania" wspólnie sięgnęli po „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Jak podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda: „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.”

W związku z tym wydarzeniem w całym kraju odbędą się akcje publicznego czytania utworu, również w naszym mieście. Środowiskowy Dom Samopomocy i Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie organizują spotkanie w ramach akcji „Narodowe Czytanie 2021”, które odbędzie się w Rypinie 3 września 2021 r. o godz. 11.00 na terenie ŚDS przy ul. Kościuszki 17a. Fragmenty utworu odczytają Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wśród towarzyszących im zaproszonych gości.

"Narodowe Czytanie" to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Zapoczątkowana została w 2012, z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.