Logo Rypin 2019

MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Logo Kaufmann Rypin 2019

Kaufmann Rypin mecenas XIV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

Logo MKiDN 2019

 

 Logo NPRC

W 2019 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 9 973,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logo Instytut Książki Kraszewski 2019

 MPBP w Rypinie otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

PITax

Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl

Łatwe podatki (www.pitax.pl).

Co nowego w naszej bibliotece

środa, 11 wrzesień 2019

Narodowe Czytanie (9.09.2019 r.) - relacja

 

 

Do tegorocznej edycji Narodowego Czytania Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie zaprosiła rypiński Środowiskowy Dom Samopomocy.

Gości przybyłych do Środowiskowego Domu Samopomocy przywitała kierownik placówki Ewa Jasińska. Na specjalne zaproszenie rypińskiej biblioteki w progi instytucji przybyła komisja kultury. Wspólnej lekturze nowel polskich z wielkim entuzjazmem oddali się radni: Barbara Górecka, Alicja Federowicz, Sławomir Malinowski i Paweł Sobierajski. Z nie mniejszym zapałem do czytania przystąpili uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy. Spośród mnogości nowel wybrali „Katarynkę” Bolesława Prusa. Głośnemu czytaniu stawili czoła Ewa Przybyłowska, Agnieszka Dębowska i Piotr Pomianowski. Po uczestnikach literacką pałeczkę przejęli radni, którzy zdecydowali się na „Dym” Marii Konopnickiej. Ostatnie strony, wersy należały do rypińskiej książnicy, których reprezentantami byli Iwona Wojdyło i Marek Taczyński. Na koniec za wspólną zabawę i niezmiernie wartościowe przedsięwzięcie podziękowali kierownik ŚDS Ewa Jasińska, która bardzo serdecznie zapraszała do współpracy MPBP oraz dyrektor Marek Taczyński, który podkreślił i docenił zawsze profesjonalnie realizowane wspólne projekty.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Zainicjowana została wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. Kolejne edycje przyniosły „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. Rok 2016 należał do Sienkiewicza i jego dzieła „Quo vadis”, które Para Prezydencka czytała w warszawskim Ogrodzie Saskim. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zaproponowano w 2017 roku, natomiast Akcja Narodowego Czytania w 2018 r. miała wyjątkowy charakter. W związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent RP zaproponował „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Narodowe Czytanie w tym roku kończy osiem lat, stąd pomysł ośmiu lektur. W myśl tegorocznego hasła - Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie! - propozycje książkowe były następujące:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

2. Dym – Maria Konopnicka

3. Katarynka – Bolesław Prus

4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

5. Orka – Władysław Stanisław Reymont

6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

7. Sachem – Henryk Sienkiewicz

8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

 

(Natalia Baran)