Logo Rypin 2019

MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Logo Kaufmann Rypin 2019

Kaufmann Rypin mecenas XIV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

Logo MKiDN 2019

 

 Logo NPRC

W 2019 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 9 973,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logo Instytut Książki Kraszewski 2019

 MPBP w Rypinie otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

PITax

Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl

Łatwe podatki (www.pitax.pl).

Co nowego w naszej bibliotece

poniedziałek, 10 wrzesień 2018

Narodowe Czytanie'2018 w Rypinie

Fot. Małgorzata Gołębiewska

Narodowe Czytanie to inicjatywa prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, która ma na celu zachęcenie jak największej liczny instytucji, szczególnie kulturalnych, osób do wspólnego czytania najwartościowszych dzieł polskiej literatury.

Narodowe Czytanie to akcja ogólnopolska, której głównym założeniem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzbudzanie i podtrzymywanie zainteresowania czytaniem. Akcja została zainaugurowana w 2012 roku wspólną lekturą epopei narodowej „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok 2013 przyniósł lekturę utworów Aleksandra Fredry, w znakomity sposób eksponujących humor, ironię. Wówczas Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie przyłączyła się do tej szczytnej akcji. Rok później śledziliśmy losy Andrzeja Kmicica, narodowego bohatera, czytając sienkiewiczowską „Trylogię”. W 2015 roku czytaliśmy "Lalkę" Boleslawa Prusa. 2016 rok przyniósł nam przypomnienie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. 2017 rok należał do "Wesela". Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji (konkurował z "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego, "Pamiątkami Soplicy" Henryka Rzewuskiego i "Beniowskim" Juliusza Słowackiego).

Tegoroczna edycja odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane są aż dwie lektury. 8 września 2018 roku czytane było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości. W Rypinie w trakcie XXVIII Targów Agra przedstawiciele władz miasta, powiatu, czytelników i mieszkańców, czytali powieść Stefana Żeromskiego.Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu wydarzenia Rypińskiemu Domowi Kultury, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji a wszystkim czytającym i słuchającym za udział w akcji. 

(red.)