W 2019 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 9 973,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

środa, 11 grudzień 2019

"Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk – rypińscy poloniści czytają Noblistkę”

Środa (10.12.2019 r.) była wielkim świętem dla literatury polskiej. W filharmonii w Sztokholmie Olga Tokarczuk odbierała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

Dlatego też Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie z inicjatywy Pani Ewy Fede wraz z polonistami Zespołu Szkół nr 1 postanowiła zorganizować wydarzenie zatytułowane „Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk – rypińscy poloniści czytają Noblistkę”. Spotkanie zostało podzielone na trzy części. W pierwszej został rozstrzygnięty konkurs facebookowy. Biblioteka ogłosiła na portalu społecznościowym Facebook konkurs dotyczący twórczości Olgi Tokarczuk. Zadanie polegało na umieszczeniu w formie komentarza pod postem konkursowym poprawnego rozwiązania. Należało odgadnąć 5 tytułów książek na podstawie podanych fragmentów. Nagrodę otrzymał Pan Piotr Jachowski. Druga część była prezentacją twórczości polskiej Noblistki. Jej prozę (Księgi Jakubowe, Prowadź swój pług przez kości umarłych, Bieguni, Prawiek i inne czasy, Lalka i perła) zaprezentowali rypińscy nauczyciele poloniści – Beata Szwed (SP 1), Beata Regiel (SP 1), Małgorzata Wysocka (ZS 3), Grażyna Angoska (ZS 3), Katarzyna Golus (ZS 2), Milena Sobocińska-Krupska (ZS 4), Ewa Fede (ZS 1), Ewa Wesołowska (ZS 1), Wioletta Romanowska (ZS 1). Tę część znakomicie poprowadziła, wprowadzając słuchaczy w światy stworzone przez pisarkę, Ewa Wesołowska – polonistka ZS nr 1 w Rypinie. Trzecia osłona spotkania dotyczyła prezentacji projektu „Książka na wyciągnięcie ręki”. Projekt ten został zrealizowany w ramach konkursu „Wędka Burmistrza”. Zaprezentowano zakupiony do bibliotek nowy program Libra NET oraz omówiono zasady jego funkcjonowania.

(Natalia Baran)