MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Kaufmann Rypin mecenas XIV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

 

 

W 2018 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 239,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

PITax

Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl

Łatwe podatki (www.pitax.pl).

Co nowego w naszej bibliotece

piątek, 31 październik 2014

"Lekcje czytania" spotkanie z Wojciechem Bonowiczem - relacja

 

„Lekcja czytania” to akcja Tygodnika Powszechnego. Lekcje prowadzą pisarze, publicyści, dziennikarze, krytycy literaccy, nauczyciele akademiccy, profesorowie literatury. Akcja ta za cel stawia sobie popularyzację czytelnictwa. Warsztaty dyskusyjne, na których prezentowane jest autorskie  podejście do omawianego utworu, mają uczestnikom pokazać, jak osoby profesjonalne, zajmujące się literaturą na co dzień, prowadzą „żywe” czytanie literatury.

W Rypinie „Lekcja czytania” z Tygodnikiem Powszechnym odbyła się już po raz drugi. W ubiegłym roku poezję Wisławy Szymborskiej omawiał z uczniami prof. Aleksander Nawarecki. 29.10.14 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyła się druga odsłona akcji społecznej Fundacji Tygodnika Powszechnego z udziałem młodzieży z rypińskiego LO. Zajęcia poprowadził Wojciech Bonowicz – wybitny poeta, laureat wielu nagród literackich, publicysta, stały felietonista Tygodnika Powszechnego, miesięcznika Znak, biograf ks. prof. Józefa Tischnera. Środowa „Lekcja czytania” w MPBP zatytułowana była „Powstanie oczami cywila” – na podstawie „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Wybór tematu nie jest przypadkowy, ponieważ lekcją tą wpisujemy się w mijającą w tym roku 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wybór tekstu okazał się niezwykle trafny.

Lekcja rozpoczęła się wprowadzeniem historycznoliterackim zaproszonego gościa, wspólna interpretacja utworu pokazała zaangażowanie i aktywny udział młodzieży w przygotowanych specjalnie dla nich warsztatach. Tak odległa, wydawać by się mogło, problematyka nie zniechęciła uczestników do zabierania głosu, wypowiadania się na (często) sporne kwestie. Nasz gość, Wojciech Bonowicz, swoim spojrzeniem, podejściem na pewno zachęcił niejednego młodego człowieka do zgłębienia tematu, poszukiwań w jego obrębie rzeczy, które sprzed kilkudziesięciu laty nadal mogą być interesujące dla licealisty i budzić jego ciekawość z różnych powodów. Wojciech Bonowicz zaznaczył na wstępie, że ideą spotkania ma być chęć, zamiar przyjrzenia się pewnemu tekstowi literackiemu z różnych perspektyw. Zachęcał przy tym do czytania Białoszewskiego nie tylko jako prozaika, wskazywał powody, dla których warto zatrzymać się przy Białoszewskim – poecie, którego twórczości nie sposób pomylić z jakimkolwiek innym poetą. Stosowane przez niego zabiegi, charakterystyczny styl pisania miały od razu wytworzyć klimat zaufania pomiędzy piszącym a odbiorcą i wciągnąć czytelnika do stwarzanego przez niego świata.

Lekcja była niebanalna, pokazała, że tekst literacki nie musi być traktowany sztampowo, standardowo, wystarczy wyjść poza sztywno ustalone ramy interpretacji, aby odkryć więcej, zobaczyć pełniej. Wojciech Bonowicz tego dokonał, znakomicie ukierunkowując uczniów na nowe tropy interpretacyjne, pokazując jak w sposób twórczy rozwijać umiejętność czytania, interpretacji i dyskusji.

 

(Natalia Baran)