Kaufmann Rypin mecenas XV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

W 2020 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 10 500,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zakup usług dostarczenia publikacji drogą elektroniczną w kwocie 1 450,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

• Joanna Gierak-Onoszko -
    Joanna Gierak-Onoszko - "27 śmierci Toby'ego Obeda"
poniedziałek, 29 marzec 2021

Konkurs Prozatorski im. Aleksandra Główczewskiego "Rypin przyszłości" - rozstrzygnięcie

Barbara Cieślak po raz drugi z rzędu zwycięża w Konkursie Prozatorskim im. Aleksandra Główczewskiego "Rypin przyszłości"!

26 marca 2021 r. nastąpiło rozstrzygnięcie V już edycji Konkursu Prozatorskiego im. Aleksandra Główczewskiego, organizowanego przez Miejsko – Powiatową Bibliotekę Publiczną w Rypinie. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Rypin przyszłości”. Konkurs zapoczątkowany został w 2016 r. z inicjatywy Małgorzaty Wysockiej i Jarosława Mellera – przyjaciół Aleksandra Główczewskiego, zmarłego w 2015 r. rypinianina, teoretyka literatury, doktora habilitowanego UMK.

Skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych w Rypinie i powiecie rypińskim. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu opowiadania składającego się maksymalnie z 500 słów, a które dotyczyć będzie Rypina w przyszłości.

Konkurs odbywał się pod patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Rypin Sławomira Malinowskiego oraz Wydziału Humanistycznego UMK w Toruniu. W skład jury weszli: dr hab. Anna Skubaczewska – Pniewska, prof. UMK, dr hab. Maciej Wróblewski, prof. UMK, starszy bibliotekarz Natalia Baran (MPBP w Rypinie).
W tegorocznej edycji postanowiono nagrodzić dwie osoby, pierwsze miejsce zajęła Barbara Cieślak (opowiadanie „Dies Irae”), drugie miejsce przyznano Klaudii Pucińskiej (opowiadanie „Gwardia N.R. i próba odbicia miasta”). Obie uczennice reprezentowały Zespół Szkół nr 1 im. ks. Czesława Lissowskiego w Rypinie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy laureatkom!

dr hab. Aleksander Główczewski – urodził się 7 maja 1966 r. w Rypinie, zmarł 9 lipca 2015 r. w Toruniu. Ukończył filologie polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Podyplomowe Studium Informatyki dla Nauczycieli na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK. Był nauczycielem języka polskiego, nauczycielem akademickim Instytutu Literatury Polskiej, pełniąc jednocześnie obowiązki zastępcy dyrektora tegoż Instytutu. Temat jego pracy magisterskiej brzmiał: Komizm w twórczości Bolesława Prusa. Pracę doktorską obronił w 2000 r., a kolokwium habilitacyjne zdał 5 maja 2015 r. Tytuł rozprawy habilitacyjnej brzmiał: Komizm w literaturze. Studia w perspektywie komunikacyjnej. Zainteresowania naukowe obejmowały teorię literatury, fantastykę naukową. Największą pasją Aleksandra Główczewskiego była muzyka. Od 2010 roku był jurorem w ogólnopolskim konkursie „Rypiński Album Poetycki” organizowanym przez rypińską książnicę. W 2014 r. był przewodniczącym jury Konkursu. Współpracował z biblioteką przy wydaniu antologii wierszy rypińskich poetów „Barwy życia” (autor słowa wstpnego) oraz popularyzując literaturę poprzez prelekcje popularnonaukowe. W 2019 r. został uhonorowany przez Radę Miasta przyznaniem tytułu „Zasłużony dla Miasta Rypin”.