MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Kaufmann Rypin mecenas XIV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

 

 

W 2018 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 239,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

PITax

Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl

Łatwe podatki (www.pitax.pl).

Co nowego w naszej bibliotece

poniedziałek, 26 styczeń 2015

Jubileuszowy rok w Bibliotece

 

W 2015 r. Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie obchodzi 70-lecie swojego istnienia.

 

 

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie pełni istotną rolę w społeczności lokalnej – stanowi swoiste centrum kultury, starając się poprzez swoje działania wypełnić każdy możliwy jej obszar. Wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, nadziejom czytelników, jej użytkowników, mieszkańców miasta i okolic. 2014 rok upłynął pod znakiem wielu przedsięwzięć i ciekawych inicjatyw, z których korzystali nie tylko czytelnicy ale również osoby, które wyłuskały z bogatej oferty kulturalnej obszar działania dla siebie. Niezmiernie cieszy fakt, że podejmowane przez MPBP projekty znajdują swoich stałych odbiorców. To dla nich bardzo często są kontynuowane wcześniejsze pomysły, które z uwagi na duże zainteresowanie, stają się projektami długofalowymi. Tak jest m.in. z działającymi przy Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie kółkami zainteresowań, niezmiennie od kilku lat prężnie działa Klub Literacki im. Edwarda Walasiewicza, Klub Filozoficzny, natomiast miłośnicy książek zawiązali Dyskusyjny Klub Książki. Obszar związany z literaturą i jej odbiorem jest maksymalnie eksploatowany, co daje poczucie wypełnienia przez Bibliotekę podstawowego zadania – rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych użytkowników instytucji. Podsumowanie minionego roku daje poczucie spełnienia, ale zawsze pozostaje niedosyt, który stawia poprzeczkę coraz wyżej. Przestrzeń biblioteczna, oprócz podstawowej roli, daje nieograniczone możliwości jej zagospodarowania. Generowaniu przestrzeni kulturalno-informacyjnej w Bibliotece sprzyja przyjazny klimat środowiska lokalnego. Bez jego zainteresowania, zachęcania do działania nie byłoby tylu ciekawych propozycji.

A co nas czeka w tym roku? Oferta kulturalna MPBP w Rypinie w 2015 jak zwykle jest ciekawa, zróżnicowana a przez to bogata. Cały rok obfituje w spotkania, których „bohaterem” będzie książka. Zatem nie zabraknie spotkań autorskich, w rolach głównych będą występowali autorzy literatury dla dzieci i młodzieży, autorzy komiksów, pisarze powieści kryminalnych, reportaży. Rozsmakowywać się będziemy w propozycjach kulturalnych MPBP sukcesywnie, systematycznie, w każdym miesiącu tego roku będzie prawdziwa uczta dla ducha. Pierwsza dawka emocji już w styczniu, 27 odbędzie się promocja antologii wierszy „Barwy życia” członków Klubu Literackiego im. Edwarda Walasiewicza. 17 lutego będziemy mieli zaszczyt gościć polskiego prozaika, poetę, dramaturga, eseistę, publicystę i wydawcę, zwycięzcę Nagrody Literackiej Nike w 2005 r. – Andrzeja Stasiuka. Z uwagi na ferie zimowe przygotowaliśmy ciekawą ofertę dla najmłodszych. Od 16-27.02 zapraszamy dzieci i młodzież do Oddziału Dziecięcego na zajęcia edukacyjno-rozrywkowe, odbywające się pod hasłem „Ferie z galaretką”. Po raz dugi przeprowadzone również będą Warsztaty Animacji Filmowej. W marcu zapraszamy na dwa spotkania autorskie: 10.03 z Marią Ulatowską (literatura kobieca) oraz z Cezarym Gawrysiem (literatura publicystyczna). Ponadto filia nr 2 (Młyńska 12) organizuje warsztaty z zakresu pisania prac dyplomowych. Kwiecień będzie sprzyjał fanom, miłośnikom komiksu, planowana jest bowiem wystawa pt. „Jeż Jerzy i inni, czyli o scenariuszach Rafała Skarżyckiego”. Przewidziane jest również spotkanie z autorem popularnej serii komiksu – 17.04. Amatorzy powieści kryminalnej będą mogli wysłuchać przedstawiciela tego gatunku literatury – Wojciecha Kwiatka. Maj to dla Bibliotek wyjątkowy miesiąc. Dzień bibliotekarza i Tydzień Bibliotek zainauguruje wystawa pt. „Biblioteka. Miejsce tajemnicy”. Konkursy, zabawy będą wizytówką tego czasu. Najmłodsi czytelnicy i użytkownicy MPBP w Rypinie będą mieli okazję spotkać się  z autorem dla nich piszącym – Wojciechem Widłakiem.

 

Jubileusze w naszym życiu odgrywają ważną rolę, na kartach historii zapisują się szczególne wydarzenia, które stają się okazją do refleksji, wspomnień. Poprzez ich upamiętnianie nie pozwalamy zniknąć w próżni istotnym faktom. A do takich należą w tym roku: obchody 950-lecia Rypina, jubileusz 70-lecia MPBP w Rypinie oraz X edycja Rypińskiego Albumu Poetyckiego. Czerwcowe Dni Rypina przewidują wiele atrakcji dla mieszkańców. Propozycją Biblioteki jest rajd rowerowy „Odjazdowy bibliotekarz” impreza, która, miejmy nadzieję, wpisze się na stałe do kalendarza imprez kulturalnych biblioteki. Przewidziane jest również spotkanie autorskie z wielką postacią polskiej kultury, której nazwisko na razie musi pozostać tajemnicą. Dni Rypina to także wspaniała okazja do zaprezentowania nowej publikacji Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. „Cud nad Rypienicą” bo taki tytuł nosi komiks, będzie miał swoją premierę 19.06. Lipiec to czas zajęć edukacyjno-rozrywkowych dla dzieci. Jesień przypomni o jubileuszu 70-lecia MPBP. Z tej okazji zaprosiliśmy znanego i cenionego reportażystę – Mariusza Szczygła. Październik upłynie pod znakiem przygotowań gali finałowej X edycji Rypińskiego Albumu Poetyckiego wraz z promocją pokonkursowego tomiku wierszy. Wspaniale układająca się współpraca z Fundacją Tygodnika Powszechnego na pewno zaowocuje przygotowaniem warsztatów dyskusyjnych pod nazwą  „Lekcja czytania”. Wówczas możemy liczyć na obecność autorytetów z dziedziny literatury. Listopad będzie należał do kategorii filmu. Projekcja filmu i zaprezentowanie książki o takim samym tytule: „Jego oczami” zostaną połączone ze spotkaniem, na którym poznamy autora niezwykłego obrazu o ks. Józefie Tischnerze – Szymona J. Wróbla. Rok zamknie spektakl poetycki Klubu im. Edwarda Walasiewicza. Nieprzypadkowo został wybrany grudzień, bowiem motywem przewodnim przedstawienia będzie nie inna pora roku jak zima. O działaniu Klubów działających przy MPBP w Rypinie i terminach ich spotkań będziemy sukcesywnie informować.

 

(Natalia Baran)