Logo Rypin 2019

MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Logo Kaufmann Rypin 2019

Kaufmann Rypin mecenas XIV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

Logo MKiDN 2019

 

 Logo NPRC

W 2019 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 9 973,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logo Instytut Książki Kraszewski 2019

 MPBP w Rypinie otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

PITax

Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl

Łatwe podatki (www.pitax.pl).

Co nowego w naszej bibliotece

wtorek, 20 listopad 2018

"Historia uzbrojenia w komiksie i satyrze" - prelekcja Jarosława JARO Wojtasińskiego - relacja

 

O historii Polski w komiksie w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie włączając się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości, zaproponowała prelekcję Jarosława Wojtasińskiego oraz zainaugurowała wystawę „Historia Polski według komiksu” z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” autorstwa Wojciecha Łowickiego. Te wydarzenia wpisują się w bogaty program miejskich uroczystości związanych z Narodowym Świętem Niepodległości.

Wystawa „Historia Polski według komiksu” to ekspozycja 42 plansz, które przypominają o naszych mitach, legendach, na których wyrosła słowiańska kultura i jak obrastała ona w wierzenia, które następnie były spisywane w klechdach. Poszczególne plansze pokazują ewolucję chrześcijaństwa, które zmieniało społeczną mentalność, jednocześnie przybliżając Polskę do europejskich państw. To również opowieść o różnych bitwach, w których Polacy brali udział, m.in. o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o walkach II wojny światowej. Nie brakuje informacji o najnowszej historii Polski, o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości. Rysownicy wychodzą z założenia, że łatwiej uczyć się w oparciu o ilustracje, dlatego wystawa jest przede wszystkim skierowana do młodzieży, dla której sztuka obrazkowa ma być miłym, łatwym przerywnikiem w wertowaniu szkolnych, często nudnych i nieatrakcyjnych podręczników. Jeśli dzięki temu młody człowiek zapamięta choć kilka dat, utrwali historyczną bitwę czy skojarzy nazwisko z jakimś wydarzeniem, to z pewnością będzie to ogromny sukces pomysłodawców. A jeśli ekspozycja spowoduje, że sięgniemy po książki i będziemy chcieli kontynuować przygodę z nauką (obojętnie, w jakiej formie) to można uznać, że zainaugurowanie wystawy spełniło swoje zadanie i cel został osiągnięty. Przedstawianie różnych wydarzeń w dziejach Polski w wyjątkowy, atrakcyjny, anegdotyczny sposób ma zachęcić do sięgnięcia po komiks.

Do tego bardzo gorąco zachęcał Jarosław JARO Wojtasiński, który uważa medium komiksowe za wyjątkowe dzieło sztuki, jako rysownik, twórca broni tej formy przekazu. Swoje pierwsze rysunki satyryczne publikował w Gazecie Pomorskiej. Obecnie drukuje w tejże gazecie i Tygodniku Bydgoskim oraz komiksy na portalu poświęconym grom komputerowym Gry-online.pl (cykl komiksów „Zaginiony Level” od 2009 r.). Jest autorem oficjalnej kontynuacji przygód Binio Billa (publikowanych w magazynie komiksowym AKT od nr. 10 do dziś), bohatera stworzonego przez Jerzego Wróblewskiego. Pismo AKLT prezentuje również jego odcinkowy komiks „Marlenka i Piraci Snów”. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Tworzy ilustracje do książek dla dzieci. Figuruje w „Leksykonie polskich artystów karykatury” wydanym z okazji 35. rocznicy powstania Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w 2013 r. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Karykatury w Warszawie. Prelekcja była odnogą wystawy, którą można podziwiać w bibliotece do końca 2018 roku. Broń przewija się niemal na każdej planszy, stąd pomysł, żeby opowiedzieć o uzbrojeniu, które jest tak bardzo obecne w komiksie. Tytuł wykładu brzmiał „Historia uzbrojenia w komiksie i satyrze”, a jej autor omówił rodzaje broni i uzbrojenia, z którą mają do czynienia bohaterowie czołowych komiksów. Pięść, maczuga, proch, tarcza, to tylko nieliczne przykłady z wielu broni, jaką dysponowały komiksowe postaci. W bohaterskich rękoczynach pierwszą historycznie bronią była pięść. Wystąpienie Jarosława Wojtasińskiego zwieńczyła wspólna zabawa, do której gorąco zachęcił prelegent, prosząc publiczność o podanie trzech przypadkowych słów. Z zaproponowanych przez gości wyrazów (książka, kubek, piwo) narysował superbroń, pokazując w ten sposób swoją kreatywność i oczywiście talent plastyczny.

(Natalia Baran)