Logo Rypin 2019

MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Logo Kaufmann Rypin 2019

Kaufmann Rypin mecenas XIV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

Logo MKiDN 2019

 

 Logo NPRC

W 2019 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 9 973,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logo Instytut Książki Kraszewski 2019

 MPBP w Rypinie otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

PITax

Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl

Łatwe podatki (www.pitax.pl).

Co nowego w naszej bibliotece

czwartek, 25 październik 2018

Gala finałowa XIII edycji "Rypińskiego Albumu Poetyckiego" - relacja

 

Święto poezji w Rypinie – XIII Gala Rypińskiego Albumu Poetyckiego 2018 r.

Rypiński Album Poetycki to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, którym się może poszczycić Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie. O podniosłości wydarzenia świadczą rokrocznie nadsyłane na konkurs wiersze z całej Polski i spoza jej granic. W tegorocznej edycji napłynęło ponad 200 zgłoszeń. 23 października o godz. 17.00 w Sali widowiskowo-kinowej Rypińskiego Domu Kultury odbyła się gala finałowa XIII edycji "Rypińskiego Albumu Poetyckiego" z udziałem jury konkursu: Ernesta Brylla, Jarosława Mikołajewskiego, dr hab. Marzenny Cyzman oraz laureatów.

Komisja konkursowa oceniająca prace nadesłane na XIII edycję ogólnopolskiego konkursu „Rypińskiego Albumu Poetyckiego” w składzie:

p. Ernest Bryll – przewodniczący jury

p. Jarosław Mikołajewski – członek jury

p. dr hab. Marzenna Cyzman – członek jury


dokonała wyboru prac na konkurs, decydując o przyznaniu nagród i wyróżnień (na podstawie § 4 pkt. 11 regulaminu konkursu).
Po otwarciu kopert oznaczonych godłami ogłoszono laureatów:

I miejsce:
- godło „EXTRA TERRA” - Pan Rafał Baron z Gdańska (nagroda 1800,00 zł brutto, słownie: tysiąc osiemset złotych brutto),

II miejsce:
- godło „Tik Tak” – Pani Ewelina Kuśka z Jastrzębia-Zdroju (nagroda 1000,00 zł brutto, słownie: tysiąc złotych brutto),

III miejsce:
- godło „drwęc” – Pan Krzysztof Martwicki z Płońska (nagroda 600,00 zł brutto, słownie: sześćset złotych brutto).

Wyróżnienia:

- godło „bibiana rakla” – Pani Ewelina Ura-Kamińska z Sandomierza,

- godło „profesorka” – Pani Agnieszka Tyczyńska z Warszawy.

 

Marzenna Cyzman uzasadniła swój werdykt następująco:
Poezja tworzy się w otoczeniu przedmiotów. Poezja tworzy się z przedmiotów. Udziela im głosu. W poezji mówią coraz to nowe przedmioty, rzeklibyśmy, nowoczesne, bo zmienia się świat przedmiotów, tych realnych, dookoła. Robi się szerszy, bardziej pojemny. Poezja je wydobywa dla nas, czyni je - po Heideggerowsku - poręcznymi, mówi nam, że oto są, i mówi nimi, tymi przedmiotami właśnie. Nie na tym jednak polega wielkość poezji, jak sądzę. Wielkość i wzruszenia, które nam daje, rodzą się wtedy, gdy poezja pokazuje, że pomiędzy przedmiotami i pomiędzy ludźmi i przedmiotami istnieją tajemne związki, jakieś niewidzialne nici, których zwykłe postrzeganie nie chwyta. To jest mistyka codzienności. Zwykłe niezwykłe powiązania, zależności, wydobyte w uważności poetyckiej obserwacji. I nie chodzi tu o poezję przedmiotu, gdzie ten jest po prostu obiektem opisu. Przedmiot mówi przecież mową człowieka, jednocześnie więc o człowieku mówi. Nieuchwytne okruchy zwykłej niezwykłej naszej, ludzkiej, bo / dlatego, że/ przedmiotowej, rzeczywistości. I szukam w poezji tego, co przedziwnie wiąże mnie z moim przecież światem codzienności, mistycznej codzienności. Wiersze, które wybrałam, dały mi poczucie czegoś, co będąc zarazem "obok", "tu", "teraz", "przy mnie", jednocześnie jest gdzieś "tam", "poza", "daleko". Dzięki niej, patrząc na to, co jest "tu", zaglądam zarazem do tego, co "tam", to tylko błysk, moment, przeczucie może. Ale jest, dzięki tej wybranej poezji - jest. A w niciach łączących owe momenty rzeczywistości można zobaczyć siebie.

Wiersze laureatów zaprezentowała młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie. Do deklamacji przygotowała uczennice – Wiktorię Wysocką, Lidię Sinacką i Marię Rutkowską - polonistka Ewa Fede.

Galę uświetnił recital Szymona Bruckiego „SPADA(NIE)”, inspirowany poematem Tadeusza Różewicza pt.: „Spadanie, czyli o elementach wertykalnych i horyzontalnych w życiu człowieka współczesnego”. Program zdobył uznanie jurorów na ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskiej Giełdy piosenki Poetyckiej „Wieczorne nastroje” w Kwidzynie. Szymon Brucki otrzymał wówczas pierwszą nagrodę oraz nagrodę specjalną Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Mieliśmy też wielką przyjemność wysłuchać wierszy naszego jurora Jarosława Mikołajewskiego, który zaprezentował publiczności swoje utwory z najnowszego tomu poetyckiego „Basso continuo”. Tym jakże ważnym akcentem został zamknięty dzień, który poświęcony został poezji i tym, którzy nie wyobrażają sobie życia bez znalezienia czasu na jej lekturę.

W tym roku, po raz szósty, mecenasem konkursu i fundatorem nagród dla laureatów została rypińska firma Kaufmann (http://www.kaufmann.pl/), dzięki temu wyrównana została najwyższa kwota finansowa przeznaczona na nagrody dla laureatów konkursu. Za I miejsce zwycięzca otrzymał 1800 zł, II miejsce nagrodzone zostało kwotą 1000 zł, a III miejsce kwotą 600 zł.

(Natalia Baran)