W 2018 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 239,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

niedziela, 27 październik 2013

Gala finałowa VI edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego „Rypiński Album Poetycki” przyciągnęła w tym roku ogromną liczbę miłośników literatury pięknej i sympatyków Miejsko-Powiatowe Biblioteki Publicznej w Rypinie.

Jak co roku rzez lipiec i sierpień nadsyłane były wiersze konkursowe, spośród których Jury konkursu wybrało trzech finalistów. Zostali nimi: Pan Mariusz Cezary Kosmala z Legionowa – I miejsce, Pani Karolina Maria Szczepanowska z Łubianki oraz Pan Mirosław Szałata z Człuchowa - ex aequo II miejsce. Gala finałowa odbyła się 20 października. Laureaci konkursu otrzymali nagrody finansowe oraz pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Ponadto Jury konkursu, będąc pod wrażeniem wysokiego poziomu nadesłanych prac postanowiło wyróżnić i nagrodzić pamiątkowym dyplomem kilku innych artystów, tj.: Pana Macieja Macierzyńskiego z Łodzi, Pana Arkadiusza Stosura z Krakowa, Pana Dominika Piotra Żyburtowicza z Drawska Pomorskiego i Pana Karola Graczyka z Gorzowa Wielkopolskiego. Kontynuując wieloletnią współpracę, w składzie Jury zasiedli znani i cenieni twórcy: Pan Ernest Bryll – poeta, pisarz, ambasador RP w Irlandii, Pan Gabriel Michalik – pisarz i felietonista oraz dr Aleksander Główczewski – filolog literatury polskiej, pracownik Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tak znakomite Jury gwarantuje rzetelną ocenę konkursowych utworów.

Dla wielu uczestników już sama możliwość zaprezentowania swojej twórczości przez Jurorami stanowi wyróżnienie samo w sobie. Wśród przybyłych gości świętujących wspólnie sukces początkujących poetów znaleźli się m.in. przedstawiciele Rady Miasta Rypina z Panią Aleksandrą Ziółkowską – przewodniczącą Komisji Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej na czele, dyrektorzy i pracownicy placówek oświatowych i kulturalnych, przyjaciele biblioteki, miłośnicy poezji i przedstawiciele mediów. Rypiński Album Poetycki jest nie tylko okazją do obcowania z poezją ale również szansą poznania współczesnych trendów w kulturze, okazją do dyskusji o kondycji i przyszłości polskiej literatury.

Po części oficjalnej uczestnicy udali się na tradycyjny już bankiet, podczas którego kontynuowali w mniej oficjalnej atmosferze dyskusje literackie.