Logo Rypin 2019

MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Logo Kaufmann Rypin 2019

Kaufmann Rypin mecenas XIV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

Logo MKiDN 2019

 

 Logo NPRC

W 2019 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 9 973,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logo Instytut Książki Kraszewski 2019

 MPBP w Rypinie otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

PITax

Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl

Łatwe podatki (www.pitax.pl).

Co nowego w naszej bibliotece

piątek, 06 marzec 2020

Finał Konkursu Prozatorskiego im. Aleksandra Główczewskiego "Bohaterowie literaccy w Rypinie" - 12 marca - zapraszamy!

 

12 marca o godz. 17.00 w Sali sesyjnej Urzędu Miasta Rypin, ul. Warszawska 40 odbędzie się finał Konkursu Prozatorskiego im. Aleksandra Główczewskiego "Bohaterowie literaccy w Rypinie". Będzie to zwieńczenie IV już edycji.

Spotkanie uświetni montaż słowno – muzyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie. Konkurs jest objęty patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Rypin oraz Wydziału Humanistycznego UMK w Toruniu, a fundatorem cennych nagród jest Rada Miasta Rypin oraz Państwo Halina i Jarosław Meller. W skład tegorocznego jury weszli: dr hab. Anna Skubaczewska – Pniewska, prof. UMK,  dr hab. Maciej Wróblewski, prof. UMK, starszy bibliotekarz Natalia Baran (MPBP w Rypinie). Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych Rypina i powiatu rypińskiego.

dr hab. Aleksander Główczewski – urodził się 7 maja 1966 r. w Rypinie, zmarł 9 lipca 2015 r. w Toruniu. Ukończył filologie polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Podyplomowe Studium Informatyki dla Nauczycieli na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK. Był nauczycielem języka polskiego, nauczycielem akademickim Instytutu Literatury Polskiej, pełniąc jednocześnie obowiązki zastępcy dyrektora tegoż Instytutu. Temat jego pracy magisterskiej brzmiał: Komizm w twórczości Bolesława Prusa. Pracę doktorską obronił w 2000 r., a kolokwium habilitacyjne zdał 5 maja 2015 r. Tytuł rozprawy habilitacyjnej brzmiał: Komizm w literaturze. Studia w perspektywie komunikacyjnej. Zainteresowania naukowe obejmowały teorię literatury, fantastykę naukową. Największą pasją Aleksandra Główczewskiego była muzyka.

Od 2010 roku był jurorem w ogólnopolskim konkursie „Rypiński Album Poetycki” organizowanym przez rypińską książnicę. W 2014 r. był przewodniczącym jury Konkursu. Współpracował z biblioteką przy wydaniu antologii wierszy rypińskich poetów „Barwy życia” (autor słowa wstpnego) oraz popularyzując literaturę poprzez prelekcje popularnonaukowe. W 2019 r. został uhonorowany przez Radę Miasta przyznaniem tytułu „Zasłużony dla Miasta Rypin”. Od 2016 r. z inicjatywy Małgorzaty Wysockiej i Jarosława Mellera – przyjaciół Aleksandra Główczewskiego – odbywa się konkurs prozatorski, nazwany jego imieniem, a organizowany przez MPBP w Rypinie.

Zapraszamy wszystkich chętnych!

(red.)