Logo Rypin 2019

MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Logo Kaufmann Rypin 2019

Kaufmann Rypin mecenas XIV edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

Logo MKiDN 2019

 

 Logo NPRC

W 2019 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 9 973,00 zł zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logo Instytut Książki Kraszewski 2019

 MPBP w Rypinie otrzymała w 2019 r. dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

PITax

Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl

Łatwe podatki (www.pitax.pl).

Co nowego w naszej bibliotece

czwartek, 28 luty 2019

Finał Konkursu Prozatorskiego im. Aleksandra Główczewskiego "300 słów o Rypinie" - relacja

 

300 słów o Rypinie – III edycja Konkursu Prozatorskiego im. Aleksandra Główczewskiego w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie.


Konkurs Prozatorski im. Aleksandra Główczewskiego cieszy się dużym zainteresowaniem. Skierowany jest do uczniów szkół średnich, którzy w swych pracach konkursowych są zobligowani do pokazania Rypina w ciekawy, nietypowy, czasem zaskakujący sposób. O swojej „małej ojczyźnie” młodzi ludzie piszą z dużym zaangażowaniem; utwory dobitnie pokazują, że Rypin jest bliski ich sercu. Wielką miłością darzył to miasto Aleksander Główczewski, rypinianin, który przy każdej nadarzającej się okazji wracał w swoje rodzinne strony, nigdy nie zapominając o rypińskich korzeniach. Z przyjemnością przyjął zaproszenie od Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie, aby zasiadać w jury ogólnopolskiego konkursu „Rypiński Album Poetycki”. Od 2010 r. był jurorem tegoż Konkursu, a w 2014 r. został przewodniczącym. Z rypińską biblioteką lubił współpracować; to jemu m.in. zawdzięczamy wydanie antologii wierszy rypińskich poetów „Barwy życia”. W swoich progach gościliśmy go wielokrotnie, wówczas mieliśmy okazję słuchać jego prelekcji popularnonaukowych. Jego zasługi zostały w mieście docenione, dlatego w 2018 r. Aleksander Główczewski został uhonorowany przez Radę Miasta tytułem „zasłużony dla Miasta Rypin”. Nieoczekiwana śmierć dra Główczewskiego (9 lipca 2015 r.) była dla wszystkich ogromnym szokiem, niepowetowaną stratą dla każdego, kto miał okazję go poznać. Dla uczczenia pamięci zmarłego przyjaciela Małgorzata Wysocka i Jarosław Meller zainicjowali konkurs prozatorski nazwany jego imieniem, a organizowany przez MPBP w Rypinie.

Tegoroczną galę finałową konkursu „300 słów o Rypinie” zaplanowano na 26 lutego. Patronat nad III edycją Konkursu Prozatorskiego objęli Burmistrz i Rada Miasta Rypin, Wydział Filologiczny UMK w Toruniu, Halina i Jarosław Mellerowie. Za oprawę słowno-muzyczną odpowiadali uczniowie Zespołu Szkół nr 1 z grupy teatralnej Reflektor. Opiekę merytoryczną nad programem sprawowały nauczycielki języka polskiego – Ewa Wesołowska i Wioletta Romanowska.

Komisja konkursowa oceniająca prace nadesłane na Konkurs Prozatorski im. Aleksandra Główczewskiego pt.: 300 słów o Rypinie w składzie: dr hab. Anna Skubaczewska-Pniewska, dr hab. Maciej Wróblewski, prof. UMK, Natalia Baran dokonała wyboru spośród autorów, którzy przesłali swoje prace na konkurs, decydując o przyznaniu nagród:
I miejsce:
- Jakub Buczkowski, Moskal „Hymn o synach narodu”,
II miejsce:
- Martyna Siłakowska, Margo da Gama „Podróż za jeden uśmiech”,
III miejsce:
- Weronika Marchewka, Noteviddia „Portal”.

(Natalia Baran)