Kaufmann Rypin mecenas XIII edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

W 2018 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 239,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

piątek, 22 luty 2019

Finał Konkursu Prozatorskiego im. Aleksandra Główczewskiego "300 słów o Rypinie" - 26 lutego 2019 r. - zapraszamy!

26 lutego o godz. 17.00 w Sali Wystaw i Promocji MPBP w Rypinie, ul. Warszawska 20 odbędzie się finał Konkursu Prozatorskiego im. Aleksandra Główczewskiego "300 słów o Rypinie". Będzie to zwieńczenie III już edycji.

Spotkanie uświetni montaż słowno – muzyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie. Konkurs jest objęty patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Rypin oraz Wydziału Filologicznego UMK w Toruniu, a fundatorem cennych nagród jest Rada Miasta Rypin oraz Państwo Halina i Jarosław Meller. W skład tegorocznego jury weszli: dr hab. Anna Skubaczewska – Pniewska, dr hab. Maciej Wróblewski, prof. UMK, starszy bibliotekarz Natalia Baran (MPBP w Rypinie). Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych Rypina i powiatu rypińskiego.

dr hab. Aleksander Główczewski – urodził się 7 maja 1966 r. w Rypinie, zmarł 9 lipca 2015 r. w Toruniu. Ukończył filologie polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Podyplomowe Studium Informatyki dla Nauczycieli na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK. Był nauczycielem języka polskiego, nauczycielem akademickim Instytutu Literatury Polskiej, pełniąc jednocześnie obowiązki zastępcy dyrektora tegoż Instytutu. Temat jego pracy magisterskiej brzmiał: Komizm w twórczości Bolesława Prusa. Pracę doktorską obronił w 2000 r., a kolokwium habilitacyjne zdał 5 maja 2015 r. Tytuł rozprawy habilitacyjnej brzmiał: Komizm w literaturze. Studia w perspektywie komunikacyjnej. Zainteresowania naukowe obejmowały teorię literatury, fantastykę naukową. Największą pasją Aleksandra Główczewskiego była muzyka.

Od 2010 roku był jurorem w ogólnopolskim konkursie „Rypiński Album Poetycki” organizowanym przez rypińską książnicę. W 2014 r. był przewodniczącym jury Konkursu. Współpracował z biblioteką przy wydaniu antologii wierszy rypińskich poetów „Barwy życia” (autor słowa wstpnego) oraz popularyzując literaturę poprzez prelekcje popularnonaukowe. W 2019 r. został uhonorowany przez Radę Miasta przyznaniem tytułu „Zasłużony dla Miasta Rypin”. Od 2016 r. z inicjatywy Małgorzaty Wysockiej i Jarosława Mellera – przyjaciół Aleksandra Główczewskiego – odbywa się konkurs prozatorski, nazwany jego imieniem, a organizowany przez MPBP w Rypinie.

Zapraszamy wszystkich chętnych!