MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Kaufmann Rypin mecenas XIII edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

 

 

W 2017 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 012,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpracujemy z PITax.pl Łatwe podatki

Co nowego w naszej bibliotece

  • 1
    1
  • 2
    2
  • 3
    3
środa, 23, maj 2018

Spotkanie autorskie z gen. Bogusławem Packiem - relacja

 

O wojnie hybrydowej, Ukrainie, konfliktach zbrojnych i innych palących problemach współczesnego świata w interpretacji Bogusława Packa – honorowego gościa Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie

Generał Bogusław Pacek zawsze z ogromnym sentymentem opowiada o Rypinie. Bardzo chętnie tu wraca a czasy dzieciństwa i młodości wspomina z wielkim rozrzewnieniem. Nie inaczej było 22 maja, kiedy to na zaproszenie Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej przybył do Rypina. Pretekstem do spotkania była najnowsza książka naszego gościa - Wojna hybrydowa na Ukrainie. Jak powiedział burmistrz Paweł Grzybowski - to nie tylko wizyta autora książki, ale przede wszystkim naszego rodaka, autochtona i Honorowego Obywatela Miasta Rypin.

Bogusław Pacek jest profesorem zwyczajnym nauk społecznych, generałem dywizji w stanie spoczynku, absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. Był Komendantem Głównym Żandarmerii Wojskowej, Zastępcą Dowódcy Operacji Wojskowej Unii Europejskiej w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej, Asystentem Szefa Sztabu Generalnego – generała Franciszka Gągora ds. Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych, Doradcą Ministrów Obrony Narodowej Bogdana Klicha i Tomasza Siemoniaka, Rektorem-Komendantem Akademii Obrony Narodowej, Doradcą NATO ds. reformy edukacji wojskowej w Ukrainie. Felietonista „Polski Zbrojnej”, „Świata Elit” i „Twojego Wieczoru”. Jest założycielem Federacji Organizacji Proobronnych. To także twórca Oddziałów Specjalnych Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, Mińsku Mazowieckim i Gliwicach. Inicjator i autor wstępnej koncepcji utworzenia Jednostki Specjalnej „AGAT”. Laureat plebiscytu „Homo Popularis” na najpopularniejszego Pomorzanina Roku 2015. W tym samym roku Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego nadało mu tytuł Lidera Bezpieczeństwa. Profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Autor 20 monografii i ponad 200 artykułów o tematyce związanej z bezpieczeństwem. Duże osiągnięcia na niwie zawodowej, zawrotna kariera wojskowa nie pozwalają Panu Bogusławowi zapominać (i przy każdej okazji przywoływać) nazwiska osób, które się przyczyniły do życiowych sukcesów Generała. Wdzięczność wobec tych, którzy go wspierali i ukierunkowywali, zawsze pozostanie ogromna. Z rozmowy, którą prowadził z gen. Packiem Marek Taczyński, dyrektor biblioteki, wyłonił się obraz człowieka skromnego, z poczuciem humoru, dużym dystansem do siebie. Usłyszeliśmy od naszego gościa wiele ciepłych słów na temat Rypina, jego mieszkańców – Wszystko, co najważniejsze dostałem stąd, zawdzięczam też mnóstwo rypińskim szkołom. Cała nasza rodzina jest symbolem możliwości rypińskich.

Pierwsza część, poświęcona wspomnieniom rodzinnym, powrotowi do Rypina lat dziecięcych i młodzieńczych Bogusława Packa, wzbudziła szczególne zainteresowanie wśród licznie zgromadzonej publiczności. Uśmiech gościł na twarzach wszystkich, którzy słuchali z wypiekami na twarzy historii o małym chłopcu, który już jako dojrzały człowiek, tak wiele osiągnął. Druga część spotkania dotyczyła najnowszej publikacji (Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2018 r.) Bogusława Packa pt. Wojna hybrydowa na Ukrainie. Jest to praca, która powstała na podstawie relacji uczestników wojny na Ukrainie, jej świadków. To także wynik badań przeprowadzonych przez ekspertów NATO. Autor wyszedł od definicji wojny hybrydowej, mówiąc, że jest to konflikt militarny prowadzony z udziałem państw, organizacji międzynarodowych, grup narodowych i społecznych, przy użyciu dostępnych środków walki (od tradycyjnych po najnowocześniejsze), z udziałem żołnierzy i osób cywilnych. Generał Pacek zarysował specyfikę wojny hybrydowej na Ukrainie, ale wskazywał też na tendencje występujące we współczesnym świecie w zakresie używania różnych środków militarnych i niemilitarnych, które występują podczas kryzysów i wojen. Prelegent wyraźnie zaznaczył, że pojęcie wojen hybrydowych to nie jest nowość, stało się natomiast bardzo popularne w XXI w. Przybrało na sile w 2014 r. po agresji Rosji na Krymie oraz rozpoczęciu konfliktu zbrojnego we wschodniej części tego kraju, w Donbasie. Od tamtej pory określenie wojna hybrydowa nabrało szczególnie istotnego znaczenia. Kwestiom militarnym, społeczno-politycznym nie było końca. Słuchacze chcieli zaspokoić swoją ciekawość na tym polu, dlatego gen. Pacek odpowiedział na każde pytanie.

Zgłębienie tematu na pewno przyniesie książka Wojna hybrydowa na Ukrainie, którą polecamy wszystkim zainteresowanym tym „gorącym” tematem. Pozycja jest dostępna w Centrali MPBP przy ul. Warszawskiej 20.

(Natalia Baran)

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

?>