MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Kaufmann Rypin mecenas XIII edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

 

 

W 2017 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 012,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpracujemy z PITax.pl Łatwe podatki

Co nowego w naszej bibliotece

  • 1
    1
  • 2
    2
  • 3
    3
piątek, 18, maj 2018

O erotykach Zbigniewa Herberta w rypińskiej bibliotece – w 20. rocznicę śmieci poety

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. 28 lipca mija 20. rocznica jego śmierci.

Oddano w ten sposób hołd jednemu z największych polskich i europejskich poetów XX wieku. Uzasadnienie tej decyzji było następujące: "W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń".

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie włączyła się w obchody Roku Zbigniewa Herberta, zapraszając specjalnego gościa – dr. hab. Radosława Siomę, który przygotował dla czytelników prelekcję pt. „Wapno pościeli”. Erotyki Zbigniewa Herberta. Dr Sioma jest adiunktem w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, bada literaturę polską XX wieku. Jest autorem książek „Niewinność i doświadczenie. O komediopisarstwie Jerzego Szaniawskiego” (Toruń 2009), „Krzesło i zmięta serweta. Szkice o twórczości Zbigniewa Herberta” (Kraków 2017). Prelekcją o Herbercie rypińska książnica chciała zaznaczyć Tydzień Bibliotek, kiedy to od 8 maja (Dzień Bibliotekarza i Bibliotek) wszystkie biblioteki w kraju zaczynają kulturalne świętowanie; organizowane są spotkania autorskie, prelekcje, konkursy czytelnicze. Popularyzowanie czytelnictwa przybiera różne formy; inicjatywy, które proponują swoim użytkownikom biblioteki, są bardzo bogate i zróżnicowane. Jest oferta zarówno dla dzieci jak i młodzieży oraz dla dorosłych. 16 maja Sala Wystaw i Promocji naszej biblioteki zgromadziła w przeważającej mierze młodzież licealną. Frekwencja była duża i pokazała, że każda propozycja z kulturalnej oferty spotyka się wśród czytelników z dużym zainteresowaniem. Docieranie do potencjalnego czytelnika to podstawowe zadanie każdej biblioteki. Jak widać sposobów jest wiele i każdy, na swój sposób, skuteczny. Prelekcja była połączona z występem muzycznym poezji śpiewanej Szymona Bruckiego, który od 2011 r. jest związany z Toruniem i polonistyką na UMK. Jako członek Teatru Kuźnia Bracha, przez wiele lat uczył się kontaktu ze słowem śpiewanym, sceną i widzem. Wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich przeglądach związanych z nurtem poezji śpiewanej i piosenki poetyckiej. Dr Sioma zachęcał naszych gości do zapoznania się z twórczością Herberta, autora wybitnego, wszechstronnego, mającego w twórczym repertuarze wiele do zaproponowania. Oprócz poetyckich tomów, Herbert jest autorem esejów, opowiadań, dramatów, korespondencji z innymi wielkim kolegami po piórze. Prelegent opowiedział o najpiękniejszych wierszach miłosnych Herberta. Omawiany był m.in. jeden z ważniejszych liryków miłosnych w polskiej poezji Dwie krople, który znajduje się w debiutanckim tomie Struna światła (1956 r.).

Słowa:

Lasy płonęły –
a oni
na szyjach splatali ręce
jak bukiety róż

czy strofa z Jedwabiu duszy (Hermes, pies i gwiazda – 1957)

tylko ślepy smak
i niemy dotyk
biegały między nami
gdy pogrążeni w sobie
leżeliśmy blisko

potwierdzają kunszt literacki Herberta, piszącego o tak delikatnej materii, którą niewątpliwie jest miłość dwojga ludzi. Herbert niepowtarzalnie oddaje słowa, opisujące uczucia. A jego wiersze najpiękniej wyrażają istotę miłości.

Jeśli ktoś poczuł niedosyt Herberta i jego twórczości, gorąco polecamy najnowszą książkę Andrzeja Franaszka, dwutomową biografię Herberta – „Herbert. Biografia” (dwa tomy: „Niepokój” i „Pan Cogito”). Pisanie przez półtora roku po 10-12 godzin dziennie zaowocowało wielkim dziełem o życiu i twórczości pisarza.

(Natalia Baran)

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

?>