Kaufmann Rypin mecenas XII edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

W 2017 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 012,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpracujemy z PITax.pl Łatwe podatki

poniedziałek, 30, kwiecień 2018

Prelekcja "Przyroda powiatu rypińskiego" - dr. inż. Marek Stanisław Tyburski - relacja

O przyrodzie Powiatu Rypińskiego w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie – prelekcja dr. inż. Marka Stanisława Tyburskiego

We wtorek 24 kwietnia Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie zaproponowała swoim czytelnikom prelekcję, która nawiązywała do dwóch wydarzeń. Pierwszym z nich był Międzynarodowy Dzień Ziemi (obchodzony 22 kwietnia), drugie wydarzenie związane było z książką autorstwa dr. Marka Stanisława Tyburskiego pt.: Przyroda Powiatu Rypińskiego. Marek S. Tyburski ukończył Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie w 1980 r., a w 2001 uzyskał tytuł doktora nauk rolniczych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olszynie. Napisał cztery prace naukowe, ponadto jest autorem trzech broszur i kilkunastu artykułów dotyczących problemów występujących w rolnictwie i sadownictwie. Przygotowana przez naszego gościa prelekcja miała za zadanie nie tylko uzmysłowienie bogactwa, różnorodności i uroków naturalnego środowiska naszego powiatu, ale również zagrożeń wynikających z nadmiernej eksploatacji przyrody przez człowieka. Dzień Ziemi ma uświadamiać wszystkim jak ważne jest dbanie o ekosystem, dlatego tego dnia mnóstwo instytucji się włącza w obchody, promując proekologiczne postawy w społeczeństwie. Fascynacja dr. Tyburskiego przyrodą naszego regionu zaowocowała drugim wydaniem Przyrody Powiatu Rypińskiego, jest to wznowienie bogato ilustrowane, gdzie zostały zaktualizowane dane statystyczne. Opisano tu wszystkie jeziora i rzeki, a także uzupełniono publikację o aktualne badania stanu czystości rzek i stanu ekologicznego jezior. Korzeni tej wielkiej fascynacji należy szukać we wcześniejszych książkach – Jeziora i rzeki powiatu rypińskiego (2011 r.), Przyroda powiatu rypińskiego (2013 r.). Obecne wznowienie to próba usystematyzowania i ogólnej charakterystyki środowiska przyrodniczego Powiatu Rypińskiego.

Wykład dr. inż. Marka S. Tyburskiego był wzbogacony o prezentację multimedialną. Slajdy z pięknymi zdjęciami rypińskiego bogactwa ekosystemu przyrodniczego urozmaiciły teoretyczne informacje o faunie i florze naszej lokalnej ojczyzny. Prelegent zaczął od całościowej charakterystyki powiatu, rzeźby terenu, przez geologię i gleby, klimat, na ogólnej charakterystyce jezior i rzek w powiecie skończywszy. Świat roślin i zwierząt to nie tylko prawdziwa gratka dla pasjonatów fotografii, przyciąga on również entuzjastów rekreacyjnego wypoczynku na łonie natury.

Konkludując swoje przemówienie, dr Tyburski zwrócił uwagę na fakt, iż powinniśmy współgrać z otaczającą nas przyrodą, nie zapominać o tym, że nie jesteśmy jedynymi mieszkańcami w świecie. Że warto się zatrzymać i znaleźć czas na kontemplację Matki Ziemi. Uważne wpatrywanie się w przebogaty obraz natury, wsłuchiwanie się w jej odgłosy, pozwala docenić otaczające nas piękno meandrujących rzek, kwiecistych łąk, czy przecinających się szlaków wędrownych, na których spotkamy mnóstwo gatunków zwierząt. Pozostaje wierzyć, że zarówno książka, jak i samo spotkanie staną się, nie tylko dla miłośników przyrody, inspiracją dla każdego do jeszcze wnikliwszego zatopienia się w istotę zjawisk środowiska przyrodniczego. Możliwości ku temu są ogromne.

(Natalia Baran)