MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Kaufmann Rypin mecenas XIII edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

 

 

W 2017 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 012,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpracujemy z PITax.pl Łatwe podatki

Co nowego w naszej bibliotece

  • 1
    1
  • 2
    2
  • 3
    3
poniedziałek, 23, kwiecień 2018

"Kosmos nad Rypinem" - wystawa

 

Z rypińskiej biblioteki w kosmos


Galileusz powiedział, że zagłębianie się w zagadnienia budowy świata jest jednym z największych i najszlachetniejszych celów człowieka. Taką przymiarką zaglądnięcia w gwiazdy, tym samym próbą zrozumienia kosmosu było wtorkowe spotkanie, na którym Małgorzata Gołębiewska skłoniła swoją prelekcją do refleksji o miejscu człowieka we wszechświecie. Jej prelekcja otworzyła wystawę astrofotografii amatorskiej, która będzie czynna do końca października 2018 roku. W tym roku odbędzie się w Rypinie festiwal „Rypin na Marsie”, który ma wypromować nasz krater z czerwonej Planety, w związku z tym będzie mnóstwo wydarzeń nawiązujących do tego faktu, jak choćby właśnie to, że jeden z kraterów na Marsie decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej w 1976 r. otrzymał nazwę Rypin. Biblioteka nie chciała się ograniczać tylko do filmowej tematyki kosmicznej i projekcji filmu „Moon”, więc postanowiła zorganizować wystawę astrofotografii amatorskiej autorstwa Małgorzaty Gołębiewskiej. Wystawa nosi tytuł „Kosmos nad Rypinem”, jej otwarcie miało miejsce w rypińskiej bibliotece 17 kwietnia. Skąd pomysł na taką wystawę? Na pewno decydującą rolę odegrały niebiańsko-kosmiczne fascynacje Gosi Gołębiewskiej, ale sprzyja takim przedsięwzięciom niewątpliwie fakt, że rok 2018 jest czasem kosmicznych jubileuszy. M.in. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest na orbicie od 20 lat, mija też 50 lat od misji Apollo 8, która jako pierwsza wyniosła ludzi poza orbitę okołoziemską, upływa 40 lat, kiedy to pierwszy i jak dotąd jedyny Polak, Mirosław Hermaszewski, udał się w kosmos. Okazji do świętowania nie zabraknie, tym bardziej, że w tym roku, jak mówi Gosia, czeka nas spektakularne zjawisko astronomiczne, Mars znajdzie się najbliżej Ziemi od 15 lat (tzw. Wielka Opozycja Marsa), w tym samym dniu (27 lipca 2018 r.) dojdzie do całkowitego zaćmienia księżyca.

Małgorzata Gołębiewska środowisku rypińskiemu jest doskonale znana, przede wszystkim jako ambasadorka kultury lokalnej. W 2017 r. została laureatką nagrody „Odkrycie w kulturze”, właśnie m.in. za popularyzowanie astronomii w naszym mieście, organizowała pokazy kosmosu zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Małgosia to osoba o wielu talentach, talentach, którymi bardzo chętnie dzieli się z innymi. Bywalcy Klubu Filmowego znają Gosię jako koordynatorkę naszego Klubu – mówi dyr MPBP w Rypinie Marek Taczyński. Kolejną jej pasją jest muzyka. Małgosia ma ogromną wiedzę muzyczną, pisze do branżowych pism muzycznych, jest autorką biografii zespołu Paradis Lost, która będzie miała w tym roku swoje wznowienie w edycji rozszerzonej.

Tematem wiodącym wystawy jest nasz naturalny satelita, ale także Słońce, różne inne ciekawe obiekty z głębokiego nieba i zjawiska astronomiczne. Piękne zdjęcia stanowiące w tej chwili ozdobę ścian wszystkich pięter rypińskiej biblioteki, są autorstwa Gosi Gołębiewskiej. Do szerokiego wachlarza zainteresowań Gosi wrzucamy kolejną cegiełkę w postaci fotografii, w którą nasza prelegentka wkłada całe serce. Wystawa astrofotografii „Kosmos nad Rypinem” nie tylko wpisuje się w miejski festiwal, ale ma swoją wymowną symbolikę – upamiętnia ludzi, którzy, gdy choć raz utkwili wzrok w to, co nad nami, już zawsze będą chodzić po ziemi z oczami wpatrzonymi w firmament niebieski.

Po kosmicznej prelekcji i otwarciu wystawy Małgosia, będąca koordynatorką Klubu Filmowego działającego przy bibliotece, zaprosiła na comiesięczne spotkanie miłośników dziesiątej muzy na, jakżeby inaczej, kosmiczny film. Został wyświetlony debiut reżyserski Duncana Jonesa „Moon”.

(Natalia Baran)

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

?>