MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Kaufmann Rypin mecenas XIII edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

 

 

W 2017 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 012,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpracujemy z PITax.pl Łatwe podatki

Co nowego w naszej bibliotece

  • 1
    1
  • 2
    2
  • 3
    3
środa, 13, grudzień 2017

Warsztaty dziennikarskie w bibliotece - relacja

 

Organizatorami warsztatów dziennikarskich zatytułowanych „Reportaż literacki na granicy dziennikarstwa i literatury” były Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie oraz Rypiński Dom Kultury. Na warsztaty zaproszono uczniów klas humanistycznych Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie wraz z opiekunem, nauczycielem języka polskiego p. Ewą Fede. Swoim dziennikarskim doświadczeniem z młodymi humanistami podzielił się Bogumił Drogorób – dziennikarz, dwukrotny laureat ogólnopolskiego konkursu literackiego im. Edwarda Stachury. Z wykształcenia polonista, absolwent UMK w Toruniu. Od 1997 r. tworzy w Brodnicy prężny oddział Gazety Pomorskiej. Bogumił Drogorób jest autorem trzech zbiorów opowiadań „Biuro pisania podań”, „Czysty zapis”, „Idąc”, a niedawno wydał „Miedzą gnał czarny pies”.

Prowadzący opowiedział przyszłym adeptom sztuki pisania o swojej ścieżce zawodowej, podkreślając, jak ważną rolę odegrało w jego życiu pióro. Od mniejszych form literackich zatęsknił do artykułów, można by rzec, z rozmachem, dlatego przeniósł się do tygodnika, który był oparty na dużych tekstach. Tematy do reportaży dostarcza autorowi samo życie, pojawiają się przypadkowo lub mogą być planowane. Dziennikarz podpowiadał młodzieży, że inspiracją do napisania tekstu może być wszystko i każdy, wystarczy dostrzec detale charakteryzujące miejsce, przedmiot, a w człowieka się po prostu wsłuchać i z …utkać ciekawą, ważną opowieść. Wnikliwa rejestracja otoczenia to najważniejsza wskazówka do napisania reportażu. To drobiazgi i detale decydują o dobrej opowieści. Reportaż jest gatunkiem z pogranicza dziennikarstwa i literatury opisującym prawdziwe wydarzenia, dlatego prowadzący przywołał kilka czołowych nazwisk związanych z reportażem. Egon. E. Kisch, Norman Mailer, Swietłana Aleksijewicz, Oraiana Fallaci, czy z lokalnego podwórka Melchior Wańkowicz, Hanna Krall, Ziemowit Szczerek, Magdalena Grzebałkowska czy Mariusz Wilk to reporterzy, których twórczość należałoby znać, zanim pisarsko samodzielnie popłyniemy jak meandrująca rzeka. Przesłanie, które było dedykacją Bogumiła Drogoroba dla obecnych na warsztatach brzmiało: Piszcie! Rozmawiajcie i piszcie, rozmyślajcie i piszcie, czytajcie i piszcie, śnijcie i piszcie! Żeby się wprawiać, ćwiczyć swój warsztat młodzież dostała zadanie domowe.

Warsztaty dziennikarskie zostały podzielone na trzy bloki. Pierwszy zorganizowano w MPBP 21 listopada, były to zajęcia teoretyczne. Kolejne były 30 listopada, wtedy to młodzież miała się spotkać na dworcu kolejowym, aby poczynić niezbędne do pierwszych wprawek reporterskich obserwacje. Na ostatnie warsztaty młodzież została zaproszona przez Burmistrza Miasta Pawła Grzybowskiego do rypińskiego ratusza. Tam w ogniu pytań znalazł się sam włodarz Rypina, który bardzo chętnie udzielał licealistom odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich kwestie.

(Natalia Baran)

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

?>