MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Kaufmann Rypin mecenas XIII edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

 

 

W 2017 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 012,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpracujemy z PITax.pl Łatwe podatki

Co nowego w naszej bibliotece

  • 1
    1
  • 2
    2
  • 3
    3
środa, 06, grudzień 2017

„200 słów o Rypinie” – gala konkursu prozatorskiego im. Aleksandra Główczewskiego

 

Aleksander Główczewski przez cały czas jest w sercach przyjaciół, znajomych, studentów, rypinianie chcą celebrować pamięć o nim, dlatego przyjaciele zainicjowali konkurs na opowiadanie, inspirowane Rypinem.

Konkurs im. Aleksandra Główczewskiego jest skierowany do uczniów szkół średnich z Rypina i powiatu rypińskiego. Głównym celem Konkursu jest uczczenie pamięci dr. Aleksandra Główczewskiego – rypinianina, wykładowcy UMK w Toruniu, jurora Ogólnopolskiego Albumu Poetyckiego organizowanego przez MPBP w Rypinie, przyjaciela Biblioteki. Ponadto założeniem biblioteki jest promowanie czytelnictwa poprzez kształtowanie postawy aktywnego uczestnictwa w kulturze. Ogłaszając konkurs, biblioteka zachęca młodzież do rozwijania pasji literackich. Druga edycja konkursu zatacza coraz szersze kręgi zainteresowanych tą formą sprawdzenia swoich umiejętności pisarskich. W tym roku wpłynęło blisko 30 zgłoszeń z 3 rypińskich szkół (Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie, Zespołu Szkół nr 3 w Rypinie i Zespołu Szkół nr 4 w Nadrożu). 200 słów o Rypinie bawiło, straszyło, skłaniało do refleksji, mogliśmy wysłuchać opowieści o Rypinie w różnych odsłonach. Różnorodność, pomysłowość młodych autorów została doceniona i wyróżniona przez Jury. Komisja konkursowa oceniająca prace nadesłane na Konkurs Prozatorski im. Aleksandra Główczewskiego pt. 200 słów o Rypinie w składzie:

p. dr hab. Anna Skubaczewska – Pniewska
p. dr hab. Maciej Wróblewski
p. Natalia Baran

dokonała wyboru spośród autorów, którzy przesłali swoje prace na konkurs, decydując o przyznaniu nagród i wyróżnień (na podstawie § 7 ust. 4 regulaminu konkursu).

I miejsce:
Natalia Kowalska z Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie,
II miejsce:
Hanna Maria Majewska z Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie,
III miejsce:
Damian Balicki z Zespołu Szkół nr 4 w Nadrożu.
Wyróżnienia:
Angelika Wysocka z Zespołu Szkół nr 4 w Nadrożu,
Krzysztof Balicki z Zespołu Szkół nr 4 w Nadrożu.

Na początku spotkania nawiązano połączenie z Jarosławem Mellerem, przyjacielem śp. Aleksandra Główczewskiego, który opowiedział o niezwykłej relacji, łączącej dwóch wybitnych wykładowców. Jarosław Meller pochodzi z Rypina, pracuje na Uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych. Cieszy się, że wszyscy stajemy się świadkami rodzącej się w rypińskiej książnicy tradycji, bowiem Aleksander Główczewski będzie żył tak długo, jak wspominać go będą inni ludzie.
Następnie zaprezentowany został program „Lekcja literatury” oparty na książce Aleksandra Główczewskiego „Komizm w literaturze” przygotowany przez polonistki Wiolettę Romanowską i Ewę Wesołowską, w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie. W trakcie programu zaprezentowane zostały nagrodzone opowiadania.
Konkurs odbył się pod patronatem Dziekana Wydziału Filologicznego UMK w Toruniu dr. hab. Przemysława Nehringa oraz Przewodniczącego Rady Miasta Rypin Jarosława Sochackiego. Nagrody ufundowali Państwo Mellerowie oraz Rada Miasta Rypin. Laureaci otrzymali również upominki z Wydziału Filologicznego UMK w Toruniu oraz od rodziny Aleksandra Główczewskiego.

Fotorelacja

(Natalia Baran)

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

?>