MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Kaufmann Rypin mecenas XII edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

 

 

W 2017 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 012,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpracujemy z PITax.pl Łatwe podatki

Co nowego w naszej bibliotece

  • 1
    1
  • 2
    2
  • 3
    3
czwartek, 30, listopad 2017

"Lekcja czytania" z Marcinem Żyłą - relacja

 

Lekcja czytania, akcja Fundacji Tygodnika Powszechnego mająca na celu popularyzację czytelnictwa. Warsztaty, których pomysłodawcą jest Tygodnik Powszechny, odbywają się w rypińskiej książnicy już po raz szósty. Osoba, która podejmuje się przeprowadzenia lekcji, prezentuje subiektywne, autorskie podejście do omawianego tematu. W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie lekcje zawsze mają charakter dyskusji. Uczniowie wcześniej poinformowani o tekście, na którym będą pracować, wykorzystują czas na zapoznanie się z utworem, aby potem móc wejść w interakcję z prowadzącym.

Tegoroczną lekcję poprowadził Marcin Żyła, zastępca red. naczelnego Tygodnika Powszechnego, dziennikarz zajmujący się tematyką społeczną i międzynarodową, ze szczególnym uwzględnieniem wielokulturowości oraz tematów związanych z Europą Południowo-Wschodnią. Ponadto jest autorem reportaży i korespondencji z Bałkanów, redaktorem kilkudziesięciu dodatków tematycznych oraz zbioru rozmów z europejskimi intelektualistami „Europe. An Unfinished Project” (2011).

Uczestniczymy w akcji „Tygodnika Powszechnego” po raz kolejny, to akcja polegająca na promowaniu czytelnictwa poprzez organizację zajęć z literaturą – powiedział dyr Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie Marek Taczyński. Tegoroczna Lekcja czytania była ściśle związana z Rokiem Conrada, jej tytuł brzmiał: „Conrad i … geopolityka”. Rok 2017 jest Rokiem Josepha Conrada – Korzeniowskiego. 3 grudnia 2017 r. przypada jubileusz 160-lecia urodzin tego klasyka literatury i jednego z najbardziej znanych na świecie twórców związanych z polską kulturą. Sejm zdecydował o ustanowieniu pisarza patronem 2017 roku zaznaczając, że jego dorobek, powstający pod wpływem literatury polskich romantyków, zawiera uniwersalne wartości moralne i etyczne. Podejmowanie tematów ważnych dla starego kontynentu czyni go pisarzem uniwersalnym, który już w tamtych czasach nakreślił wizję „Europy bez granic”, stanowiącą podstawę trwałego pokoju między narodami Europy – zaznaczono w uchwale.

Słuchaczami i jednocześnie dyskutantami byli uczniowie klas humanistycznych ZS nr 1 w Rypinie, których opiekunem jest nauczycielka języka polskiego p. Ewa Fede. Marcin Żyła zaproponował młodym humanistom lekturę Tajnego agenta. Czytane fragmenty utworu J. Conrada miały przede wszystkim uświadomić uczniom ponadczasowość tekstu, który powstał w 1907 r. Ta wyjątkowo aktualna pozycja stała się tematem rozważań naszego gościa, który opowiedział o Tajnym agencie z perspektywy dziennikarsko-redaktorskiej. Tekst stwarza szerokie pole do dyskusji, zatem zostało spełnione jedno z ważniejszych kryteriów - Bo literatura ma sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest to żywy kontakt czytelnika z książką – powiedział Marcin Żyła, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Wszyscy zaproszeni na literacką ucztę z Conradem w tle, otrzymali upominkowy najnowszy nr „Tygodnika Powszechnego”.

(Natalia Baran)

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

?>