MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Kaufmann Rypin mecenas XII edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

 

 

W 2017 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 012,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpracujemy z PITax.pl Łatwe podatki

Co nowego w naszej bibliotece

  • 1
    1
  • 2
    2
  • 3
    3
piątek, 27, październik 2017

"Filmowy Rypin" - relacja

 

Filmowy Rypin to wspólna inicjatywa Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie oraz Rypińskiego Domu Kultury. Tym samym obie instytucje chciały pokazać na kulturalnej mapie Rypina wydarzenia związane stricte z filmem.

Miejski Dom Kultury jest filarem, jeśli chodzi o film, kino w naszym mieście, natomiast rypińska książnica stara się wspierać filmowe inicjatywy, które się cieszą dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych, powiedział dyrektor MPBP Marek Taczyński. Filmowy Rypin, program, który w swoim założeniu chce zachęcić, zainteresować najmłodszych swoją ofertą stawia na różnorodność propozycji znajdujących się w kręgu filmu. Swój wyjątkowy pod tym względem program obie instytucje zaprezentowały 26 października 2017 r. w sali kinowej RDK.

Sztandarową propozycją rypińskiej biblioteki jest Klub Filmowy, który działa przy bibliotece od 2016 r. Koordynatorką jest Małgorzata Gołębiewska. Spotkania uczestników Klubu są organizowane raz w miesiącu. Jest to odpowiedź na lawinę pytań, które napływały do dyrektora w kwestii stworzenia takiego klubu. Struktura spotkań wygląda następująco: przed emisją filmu, Małgorzata Gołębiewska, odpowiedzialna za merytoryczną stronę projektu, przeprowadza krótki wstęp do prezentowanego filmu, dzieli się z uczestnikami ciekawostkami nt. filmu, reżysera, okoliczności powstania filmu. Następnie jest projekcja, a po niej następuje dyskusja. Czasami jest to spokojna wymiana zdań, podzielenie się swoimi wrażeniami, ale nierzadko toczą się zażarte dysputy, do których prowokuje wybrana przez koordynatorkę tematyka spotkania. Luźny, swobodny charakter spotkań to nieograniczone możliwość uzupełnienia swojej filmowej wiedzy, podzielenia się nią z innymi. Aktywność Klubu Filmowego odbija się szerokim echem „w świecie”, a świadczy o tym chociażby ostatnio przyznana nagroda za wygranie konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Motion Picture Licensing Company na najciekawsze prowadzenie i zrelacjonowanie działalności Klubu Filmowego. Warto się zainteresować dziesiątą muzą, dodając do już istniejących rypińskich filmowych podwalin kolejne cegiełki. Według Małgorzaty Gołębiewskiej warto być z filmem za pan brat, ponieważ tak naprawdę każda dziedzina szeroko rozumianej sztuki (muzyka, film, itp.) jest w stanie sprawić, że człowiek staje się emocjonalnie sponiewierany. Tak się dzieje, gdy oglądamy najlepsze filmy. Dla Małgorzaty, koordynatorki Klubu, najpiękniejsze jest to, że te genialne filmy to nie tylko odskocznia od codzienności, rozrywka, ale przede wszystkim historia, która się toczy własnym życiem, historia w którą my widzowie wchodzimy, często się utożsamiając z bohaterami, filmowymi kreacjami, sytuacjami. Nic nie tracimy, dając się porwać magii kina, w którym chodzi przede wszystkim o wielkie emocje.
Kolejną propozycją, tym razem dla najmłodszych, są rokroczne warsztaty filmowe, organizowane od 2014 r. w czasie ferii zimowych. Zapraszamy Magdalenę Bryll, która z uczestnikami warsztatów wyczarowuje tematyczne filmy metodą poklatkową. Rok 2017 w Rypinie upłynął pod znakiem ekologii, dlatego też powstały obrazy nawiązujące do ochrony środowiska. Efekty tych działań mogliśmy przypomnieć na czwartkowym spotkaniu, a także zaprezentować przybyłym tego dnia uczniom ZS nr 1, ZSP nr 1 oraz ZSP nr 2.

Innymi ważnymi punktami programu Filmowego Rypina było wystąpienie Wawrzyńca Turowskiego oraz projekcja jego filmu „Winda na świat”. Ponadto najmłodsi wysłuchali wypowiedzi dyrektorów nt. funkcjonowania Klubu Filmowego w Bibliotece i Klubu Miłośników Filmu RDK. Dzieci i młodzież mogły obejrzeć wyniki prac z Warsztatów Filmowych RDK oraz Warsztatów Animacji Poklatkowej. Najmłodszym dyrektorzy wręczyli pamiątkowe nagrody za wkład i pracę przy tworzeniu amatorskich filmów. Zachętą do korzystania z ofert filmowych biblioteki i kina były filmy, które wzięły udział w rypińskim I Festiwalu Filmów Amatorskich STOPKLATKA. Mieliśmy przyjemność zobaczyć nagrodzoną produkcję „Niebyt”, reż. Kamil Bukłaha oraz film pt. „Ostatnia szansa”, reż. Jakub Grad.

Zdjęcia ze spotkania

(Natalia Baran)

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

?>