MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Kaufmann Rypin mecenas XIII edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

 

 

W 2017 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 012,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpracujemy z PITax.pl Łatwe podatki

Co nowego w naszej bibliotece

  • 1
    1
  • 2
    2
  • 3
    3
niedziela, 03, wrzesień 2017

Narodowe Czytanie'2017 - relacja

Fot. Małgorzata Gołębiewska

"Wesele" w Galerii Młyn - Narodowe Czytanie w Rypinie!

Narodowe Czytanie to inicjatywa prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, która ma na celu zachęcenie jak największej liczny instytucji, szczególnie kulturalnych, osób do wspólnego czytania najwartościowszych dzieł polskiej literatury. Narodowe Czytanie to akcja ogólnopolska, której głównym założeniem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzbudzanie i podtrzymywanie zainteresowania czytaniem. Akcja została zainaugurowana w 2012 roku wspólną lekturą epopei narodowej „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok 2013 przyniósł lekturę utworów Aleksandra Fredry, w znakomity sposób eksponujących humor, ironię. Wówczas Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie przyłączyła się do tej szczytnej akcji. Rok później śledziliśmy losy Andrzeja Kmicica, narodowego bohatera, czytając sienkiewiczowską „Trylogię”. W 2015 roku czytaliśmy "Lalkę" Boleslawa Prusa. Ubiegły rok przyniósł nam przypomnienie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

2017 rok należy do "Wesela". Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji (konkurował z "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego, "Pamiątkami Soplicy" Henryka Rzewuskiego i "Beniowskim" Juliusza Słowackiego). Tegorocznej odsłonie akcji Narodowego Czytania w Rypinie towarzyszyło wiele atrakcji i niespodzianek. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie 2 września (sobota) w godz. 10.00-13.00 zaprosiła do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu do Galerii Młyn przy ul. Mławskiej 25. I tym razem mogliśmy liczyć na rypińską młodzież, jak zawsze entuzjastycznie nastawioną do współpracy z Biblioteką. Przy wcześniej przygotowanym w Galerii stoisku, młodzież wraz z koordynatorem akcji ze strony biblioteki Iwoną Wojdyło czytali "Wesele", zachęcając do czytania również, odwiedzających tego dnia Galerię, gości. Z myślą o wszystkich tak ochoczo zaangażowanych w akcję osobach, przygotowaliśmy niespodziankę. Był nią konkurs literacki dotyczący znajomości „Wesela”. Na rozdawanych ulotkach było pięć pytań z informacjami o konkursie, autorze "Wesela" i akcji Narodowego Czytania. Uczestnicy naszej zabawy obdarowani zostali miłymi upominkami. Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu wydarzenia aktywowi bibliotecznemu, Galerii Młyn, Rypińskiemu Stowarzyszeniu "Inicjatywa", Wydziałowi Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Rypin, Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej oraz wszystkim uczestnikom akcji.

(red.)

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

?>