piątek, 23, czerwiec 2017

Spotkanie z prof. Jarosławem Mellerem - relacja

14 czerwca w Sali Wystaw i Promocji centrali MPBP w Rypinie odbyło się spotkanie prof. Jarosława Mellera (UMK w Toruniu, University of Cincinnati) z młodzieżą z Zespołu Szkół nr 1 i Zespołu Szkół nr 3 w Rypinie.

Spotkanie podzielone było na 2 bloki: "Z Rypina na Harvard czyli jak i gdzie sie ksztalcic w XXI-wszym wieku" oraz "Zindywidualizowane leczenie nowotworów w oparciu o badanie (i manipulacje) genomow".

Prof. Jarosław Meller - urodził się w 1966 roku w Rypinie, polski naukowiec z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (Katedra Metod Komputerowych), prowadzi badania w dziedzinie chemii kwantowej, biologii komputerowej oraz bioinformatyki. Studiował fizykę, matematykę oraz socjologię. W ramach stażu na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie pracował nad komputerowymi symulacjami białek, a następnie pracował nad strukturą elektronową dużych bio-cząsteczek na Uniwersytecie w Kioto. Obecnie przebywa w USA, gdzie brał udział w badaniach prowadzonych przy Uniwersytecie Cornella nad genami pomidorów. Rezultatem tych badań było zaobserwowanie podobieństw w procesach komórkowych prowadzących do rozwoju dorodnych owoców u roślin i powstawania komórek rakowych u człowieka. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Cincinnati zajmując się badaniem ludzkiego genomu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania: