MPBP w Rypinie jest samorządową instytucją kultury Gminy Miasta Rypin

Kaufmann Rypin mecenas XII edycji „Rypińskiego Albumu Poetyckiego"

 

 

W 2017 r. zakup nowości wydawniczych w kwocie 8 012,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpracujemy z PITax.pl Łatwe podatki

Co nowego w naszej bibliotece

  • 1
    1
  • 2
    2
  • 3
    3
czwartek, 27, kwiecień 2017

Dzień Ziemi w Bibliotece - relacja

 

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. Wówczas organizowane są akcje ekologiczne, których celem jest upowszechnianie zachowań, postaw ekologicznych w społeczeństwie. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie również postanowiła się włączyć w proekologiczne uświadamianie lokalnego społeczeństwa. Dzień Ziemi w Bibliotece zorganizowany został po raz drugi.

Tegoroczna edycja pokazała ogromne zainteresowanie dzieci i młodzieży szkolnej szeroko pojętymi kwestiami ekologii. Oddział dziecięcy i filia nr 2 MPBP przy ul. Młyńskiej 12 postawiły głównie na konkursy. Do wyboru były 4: II Ekologiczny Pokaz Mody (trzy kategorie wiekowe), Ekobohater (dwie kategorie wiekowe), Ekoreklama, Ekogwiazda.
Ekologiczny Pokaz Mody był adresowany do mieszkańców Rypina w wieku od 7 do 99 lat; żeby wziąć w nim udział należało przygotować ekologiczny strój oraz prezentację multimedialną. Celem konkursu było przede wszystkim zachęcenie młodych i starszych do przedstawienia własnego pomysłu na czyste środowisko przyrodnicze poprzez wykonanie stroju z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Uczestnicy uczyli się w ten sposób świadomie gospodarować odpadami przydatnymi do ponownego wykorzystania lub przetworzenia.

Główną nagrodę w Ekologicznym pokazie mody w kategorii grupa „Maluchy” (kategoria I) zdobył FILIP SKUDZAWSKI; w kategorii grupa „Starsza” (kategoria II) nagrodę otrzymała KAMILA DĄBROWSKA; w kategorii grupa +18 nagroda dla Fortunaty Płusy

Konkurs Ekobohater literacki miał na celu rozwijanie wrażliwości i wyobraźni plastycznej dzieci poprzez twórczą interpretację przyrody i ochrony środowiska, ponadto popularyzował twórczość literacką dzieci. Konkurs adresowany był do dzieci z klas I-VI szkół podstawowych. Tu również były dwie kategorie wiekowe.

W kategorii I Ekobohatera literackiego zwycięzcą została klasa II e ze Szkoły Podstawowej nr 3, której opiekunką była p. Paulina Kluczyńska (ekobohater literacki – Jaś i Małgosia).

W kategorii II Ekobohatera literackiego na podium stanęła grupa ze świetlicy szkolnej z Zespołu Szkół nr 5 w Rypinie, której opiekunem była p. Anna Dąbrowska (ekobohater literacki – Pinokio).

W kategorii III Ekobohatera literackiego zwyciężyli Igor Lemański i Wiktor Zgryziewicz z opiekunem Niną Wójtowicz (ekobohater literacki - Gandalf).

Trzeci konkurs Ekoreklama polegał na wykonaniu plakatu promującego oszczędzanie prądu, wody lub gazu. Prace zostały wykonane na brystolu o formacie A2 techniką dowolną, przy wykorzystaniu recyklingu, np. gazet, kapsli. Celem konkursu było uświadomienie dzieciom, że recykling jest najkorzystniejszą metodą odzysku składników zawartych w odpadach.

W kategorii Ekoreklama I miejsce zdobyły ZUZANNA IZABELA ARMATA i JULIA BROKOS z Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie.

Konkurs Ekogwiazda adresowany był do dzieci ze szkół ponadgimnazjalnych. Polegał na napisaniu artykułu o znanej osobie promującej ekologiczny styl życia. I nagrodę zdobył MICHAŁ KARASIEWICZ, II ALEKSANDRA WIĘCKIEWICZ.

Nagrodę Prasy otrzymał JEREMI GOŁĘBIEWSKI za ekostrój kosmonauty.

Wszystkim sponsorom tj. Urzędowi Miasta Rypin, PK Komes Rypin, RZUOK, Firmie ELITAS , prasie CRY, partnerom: RDK, Jolancie Arnold-Gumińskiej, Rypin TV i TV Rypin bardzo dziękujemy a uczestnikom gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję.

(Natalia Baran)

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

?>